« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Savunma hataları

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Korkut GÖZE

Kimine göre, Kocaeli maçı Fenerbahçe için bir final oyunuydu. Kimilerine göre de, lig maratonunun sadece 90 dakikalık bir bölümü... Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım maçın ciddiyetini rakamlara dökerek belirtirken diyordu ki: ‘‘Körfez'i geçersek, yüzde 51 şampiyonuz.’’ Ligin bitimine 6 hafta kala yüzde 51'lik şans önemli bir rakamdı ve Fenerbahçe bu maçın ciddiyetini ve konumunu kavrayarak oynamalıydı.

Oysa, sahadaki Fenerbahçe hiç de gerektiği gibi oynamıyordu. İlk dakikalarda gelen Kocaeli golünde Uche- Högh ikilisinin kaçırdığı Orhan, hiçbir kademe ve defans derinliği gibi savunmanın temel öğeleri ile karşılaşmadan Rüştü ile teke tek kalabiliyordu. Fenerbahçe, sahanın her bölgesinde egemenliği Kocaeli'ne kaptırmıştı ve hiçbir silahını kullanamıyordu.

Osieck'in ilk yarıdaki oyun kurgusu iyi düşünülmüş ve rakibe göre ayarlanmıştı. Ve Kocaelispor da sağlıklı bir planlamanın uygulamasını sahanın her bölgesine akıllıca taşıyordu. Öncelikle Moshoeu- Faruk diyaloğu hiç işlemiyor, Fenerbahçe orta sahası oyunu yönlendirecek hareket rahatlığı bulamıyordu. Bu, Fenerbahçe'nin ilk yarıdaki kişiliği ve portresiydi.

Gelelim ikinci yarıya. Son 45 dakikada Fenerbahçe daha farklı ve gayretliydi. Ve rakibi üzerinde kurduğu baskı, yavaş yavaş kaybedilen mücadeleye sanki toplu bir isyandı.

Bariç'in bu yarıda forvete yerleştirdiği B.Saffet- Boliç ikilisi daha iyi iş görüyor, Moshoeu ve özellikle Okocha son 45 dakikaya ağırlığını koyuyordu. İlker de sağ kulvardan etkili deparlar atıyordu. Okocha'nın golü Fenerbahçe'nin kazanması için yeterli bir moraldi. İşte Fenerbahçe, bu morali ve kalan dakikaları kullanma becerisini gösteremiyordu. 90 dakikada savunma ve Rüştü'nün ortaklaşa bir hatası Fenerbahçe'nin ipini çekiyordu. Böyle bir oyunda Fenerbahçe kazanma şansını son 45 dakikaya bırakmamalıydı.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.