Dünya Haberleri

DÜNYA

  Savunma Bakanı, ABD ziyaretini iptal etti

  BERLİN
  02.05.2017 - 19:10 | Son Güncelleme: 02.05.2017 - 19:11

  Alman ordusunda aşırı sağ üsteğmen skandalı giderek büyüyor. Savunma Bakanlığı, orduda beş kişiye kadar aşırı sağ bir örgütlenme olduğu ipuçlarına ulaştı. Savunma Bakanı von der Leyen yeni gelişmeler üzerine ABD gezisini iptal etti. Soruşturmayı Federal Savcılık üstlendi.

  ALMAN ordusunda üsteğmen olan ve Suriyeli mülteci kılığında iltica eden Franco A. olayında yeni ipuçları ortaya çıktı. Alman Yazıişleri Ağı’nın güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre Savunma Bakanlığı ordu içinde beş kişiye kadar varan aşırı sağ bir örgütün bulunduğuna dair ipuçlarına ulaştı. Tagesspiegel gazetesinin haberine göre aşırı sağcı Üsteğmen Franco A.’nın evinde bulunan saldırı listesinde eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Adalet Bakanı Heiko Maas’ın da adları bulunuyor. Gözaltına alındıktan sonra cezaevine konulan Franco A.’nın ayrıca ordunun mühimmat deposundan malzeme çaldığı tespit edildi. Alman Genelkurmay Başkanı Volker Wieker, “Bazı usulsüzlükler tespit ettik” dedi. Genelkurmay Başkanı’nın Alman haber ajansı dpa’ya verdiği bilgiye göre silah deposunda cephanelik eksiği var. Kurşunları örgütün silah atışı için kullandığından şüphe ediliyor.

  SAVCILIK EL KOYDU

  Aşırı sağcı Üsteğmen Franco A. ve suç ortağı şüphesiyle gözaltına alınan öğrenci Mathias F. hakkında Federal savcılık devleti tehdit eden ağır saldırı planı şüphesiyle soruşturma açtı.
  Orduda aşırı sağ örgütlenme şüphesi üzerine Savunma Bakanı von der Leyen, eleştirilerin hedefinde. Bakan von der Leyen artan baskılar üzerine bugün yapacağı ABD gezisini iptal etti. Bakanlık sözcüsü, iptale gerekçe olarak Üsteğmen Franco A. skandalını aydınlığa kavuşturmanın birinci planda geldiğini söyledi. Sözcü, Bakanın ordudaki skandalları konuşmak üzere 100 üzerinde üst düzey komutanı perşembe günü için toplantıya çağırdığını bildirdi.

  BAKANA TEPKİ

  Skandal üzerine “Anlaşılan ordunun bir tavır sorunu ve yönetim zaafiyeti var” açıklaması yapan Bakan von der Leyen’e, Alman Ordu Mensupları Birliği Başkanı Andre Wüstner tepki gösterdi. Wüstner, “Ordu mensupları ve aileleri, yabancı ülkelerde görev yapan askerler, hepsi bu genelleştirmeye öfkeli. Bir bakanın tribünlere çıkıp kendi takımını yargılamasını kimse anlamıyor” dedi.

  ÖZÜR DİLEMELİ

  Savunma Bakanı von der Leyen’in sözlerini hükümet ortağı Sosyal Demokratlarla (SPD), muhalefet de eleştirdi.
  SPD’nin savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, “Orduyu genel olarak hedef alan bu sözler beni hayrete düşürdü. Görev yapan her asker bu sözlerin kendisini yaraladığı hissini taşıyor. Bakanın özür dilemesini bekliyorum” dedi.
  Yeşiller’in savunma politikaları sözcüsü Omid Nouripour, Bakan von der Leyen’i ordu içindeki aşırı sağ eğilimi ciddiye almamakla eleştirdi. Sol Parti Grup Başkanı Dietmar Bartsch, savunma bakanını sözde kalmayıp harekete geçmeye ve olayı tüm yanlarıyla aydınlatmaya çağırdı.

  EVİNDE LİSTE BULUNMUŞTU

  Üsteğmen Franco A., aylar önce Suriyeli bir mülteci gibi iltica etmiş ve ilticası kabul görmüştü. Çifte bir hayat yaşayan Franco A.’nın mülteci kılığına girerek, saldırı eylemleri planladığından şüphe ediliyor. Üsteğmenin evinde yapılan aramada Sol Partili bir milletvekili ile sol kuruluşların bulunduğu bir liste ele geçmişti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı