Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Savcılıktan attılar sonra nöbet yazdılar

  Hürriyet Haber
  08 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ağustos 2006 - 09:23

  Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, nöbetçi listesi hazırlarken meslekten atılan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’yı da yazdı. HSYK’nın da onay verdiği liste bakanlığın internet sitesinde yayınlandı, uyarı üzerine Sarıkaya’nın ismi 2 gün sonra silindi.

  ŞEMDİNLİ iddianamesi yüzünden meslekten ihraç edilen Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın adı bu kez de "nöbet skandalına" karıştı. Adalet Bakanlığı, ihraç edilen savcı Sarıkaya’ ya da adli tatilde nöbet yazdı. Sarıkaya’ya ihraç kararı veren Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da Sarıkaya’nın adı yazılı olan listeyi onayladı. Bakanlık durumu farkedince bu kez HSYK’nın "onayını" bile aramadan Sarıkaya’nın adını listeden çıkardı.

  HSYK ONAYLADI

  Adli tatil nedeniyle rutin bir uygulama olarak nöbetçi kalacak savcılara ilişkin liste Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nce hazırlandı. "Meslekten ihraç" cezası verilen Sarıkaya’nın da adının yer aldığı liste HSYK’ ya sunuldu. HSYK da Sarıkaya’nın nöbetçi savcı olarak görevlendirildiği bu listeyi onayladı. Bunun ardından nöbetçi hakim ve savcı listesi Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı. Liste iki gün boyunca sitede yer aldı. Sarıkaya’ nın da adının listede yeraldığını fark eden bazı hakim ve savcılar durumu bakanlığa iletti.

  LİSTEYİ YENİLEDİLER

  Bakanlık bu uyarılar üzerine durumu düzeltmek için harekete geçti. Ancak, HSYK tarafından onaylanan listede düzeltme için HSYK’nın onayı gerekiyordu. Ancak, bakanlık olay ortaya çıkmasın diye apar topar düzeltme yoluna gitti. Sarıkaya’ nın adını silip listeyi yeniledi. Genelkurmay’ın hakkında şuç duyurusunda bulunduğu Sarıkaya’yı HSYK, 20 Nisan 2006’ da yaptığı toplantıda, 1’e karşı 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etmiş ve karar kesinleşinceye kadar açığa almıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı