Gündem Haberleri

  Savcılık "kemik kazısı" içim koruma kuruluna başvurdu

  Ferit ASLAN/ DİYARBAKIR,(DHA)
  17.01.2012 - 15:06 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’da 11 kişiye ait kemik parçalarının bulunduğu Saraykapı Mevkii’ndeki kazılarla ilgili Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, SİT alanındaki kazıyı etkin ve hızlı yapmak için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdu. Kurulan yarın toplanarak savcılığın talebini değerlendirmesi bekleniyor.

  Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Saraykapı Semti’nde bulunan ve 1990’lı yılarda Jandarma Merkez Komutanlığı, Diyarbakır Cezaevi ve Adliye binasının bulunduğu alanda bir süre önce başlatılan restorasyon çalışması sırasında insan kafatasları çıkması üzerine, bölgede başlatılan kazı çalışmalarına bugün öğleden sonra kötü hava koşulları nedeniyle ara verildi.

  Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın el koymasının ardından bir savcı gözetiminde sürdürülen kazılarda, şimdiye kadar 11 kişiye ait kemik ve kafatasları bulunurken, bu sayının artması bekleniyor. Savcılığın, bundan sonra her gün yapılacak olan kazılarla ilgili akşam saatlerinde basın kuruluşlarını bilgilendireceği öğrenildi.

  SAVCILIK, KORUMA KURULUNA BAŞVURDU

  Kemik kazısını bölgenin SİT alanı olması nedeniyle arkeolojik standartlarda kazma ve kürek ile arama gerçekleştiren savcılık, etkin bir çalışma yapılması için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na resmi yazı ile başvurdu. Yazıda, bölgede daha hızlı ve etkin bir kazının yapılması için iş makineleri ile kazı yapılması gerektiği, bu nedeniyle kurulun bu konuda izin vermesi istenildi. Savcılığın talebi üzerine kurulun yarın olağanüstü toplanabileceği ve bu konuda karar verebileceği belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı