Savcılık Audi hakkında soruşturma başlattı

AA
01.10.2015 - 15:22 | Son Güncelleme: 01.10.2015 - 15:22

Ingolstadt Savcılığı Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen (VW) bünyesinde bulunan Audi hakkında araçlarında emisyon testlerinde hile yaptığının ortaya çıkmasından dolayı ön soruşturma başlattı.

Başsavcı Wolfram Herrle'nin Alman Funk Medya Grubu'na yapmış olduğu açıklamada, savcılığın Audi hakkında bir soruşturma açılıp açılmayacağına karar vermek için, bütün gerçekleri açıklığa çıkarmak yönünde bir ön soruşturma başlattığını duyurdu.

Audi'den yapılan açıklamada ise konunun açıklanmasının desteklendiği dile getirilirken, "Temel hak ve değerlerle uyumsuzluk gösterecek hiçbir iş uygulamasına göz yumulmayacak" denildi.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül'de VW'nin ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin maniple edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı alınabileceğini duyurmuştu.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından VW'nin Üst Yöneticisi Martin Winterkorn görevinden istifa etmişti. Şirket yönetimi, dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdığını açıklamıştı.

Bu arada VW ile aynı grupta bulunan Audi şirketi de dünya genelinde 2,1 milyon dizel motorlu aracının durumdan etkilendiğini açıklamıştı.

Etiketler: almanya , Audi , Volkswagen (VW)


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı