Gündem Haberleri

  Savcılarımız sorgulasın

  Hürriyet Haber
  04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı, Sabancı suikastı faili Fehriye Erdal'ın Türk savcılar tarafından sorgulanması için Belçika'ya bastırıyor. Bakan Türk, Belçika'nın Fehriye'yi iade etmemekteki ilk gerekçesinin, idam cezası olduğunu belirtti.

  TÜRKİYE, Belçika'nın iade talebini reddettiği Özdemir Sabancı suikasti sanığı Fehriye Erdal'ın, bu ülkede Türk savcılar tarafından sorgulanmasında ısrar edecek. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Belçika makamları ile temaslarını sürdürdüğünü belirterek, ‘‘Belçika'nın, Fehriye Erdal'a siyasi sığınma hakkı tanıması sözkonusu değil. İstinabe yoluyla sorgulanması üzerinde ısrarımızı sürdüreceğiz’’ dedi.

  Türk, Belçikalı Adalet Bakanı'nın kendisine, ‘‘Fehriye Erdal hakkındaki dava adam öldürmek suçundan açılsaydı, iadesi mümkün olabilirdi’’ dediğini de açıkladı. Türk, suçluların iadesi konusunun çok karmaşık ve işlemez hale geldiğini, bunun basitleştirilmesi için uluslararası platformlarda çalışma yapacağını bildirdi. Türk, Erdal'ın durumunu ve suçluların iadesini Hürriyet'e verdiği özel demeçte şöyle değerlendirdi:

  ERDAL'IN HUKUKİ STATÜSÜ

  Belçika Adalet Bakanı ile Londra'da yaptığım görüşmede, Türkiye'nin asgari beklentisinin ‘Erdal’a siyasi iltica hakkı tanınmaması' olduğunu iletmiştim. Ama bu isteğimiz de tam olarak kabul edilmiş değil. Ancak, kendisi Belçika makamlarının açıklamasına göre evinde gözaltında tutulmaktadır. Belçika, Erdal'ın kamu düzeni için meydana getirdiği tehlikenin farkında. Bu ülkede işlediği suçlardan yargılanacak.

  İLK GEREKÇE İDAM CEZASI

  Bana iade etmeme gerekçelerini resmen bildirdiler. İlk gerekçeleri Türkiye'de idam cezasının olması. Türkiye'deki idam cezalarının TBMM'den geçmediğine ilişkin verdiğimiz sözlü güvence maalesef kabul görmedi. Diğeri de Erdal'a kamu davası açılan TCK'nın 146. maddesindeki, ‘Cebren Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs’ü Belçika'nın ‘Siyasi suç’ kabul etmesi. İstinabe konusunda da ‘İade olmayan konularda istinabe mümkün değildir’ tezini işletiyorlar. Ancak, biz konuda ısrarcıyız. Ceza İşlerinde Adli Yardımlaşmaya İlişkin Avrupa Sözleşmesi'ne göre yardımcı olmalarını talep ediyoruz.

  OTAMATİK SİLAH ENGELİ

  Bir başka engel de Belçika Meclisi'nin Tedhişçiliğin Önlenmesine İlişkin Avrupa Sözleşmesi'ni şartlı kabul etmesi. Bu madde hangi hallerin terör suçu olarak kabul edileceğini düzenliyor ve suçun otomatik silahla işlenmesini öngörüyor. Belçika, ‘Suikast otomatik silahla işlenmemiştir’ diye Erdal'ın suçunu terör suçu olarak kabul etmedi.

  ÖNCE İNFAZ SONRA 3. ÜLKE

  Belçikalı Adalet, İçişleri ve Dışişleri bakanlarının özel toplantısından sonra Belçika hükümeti bünyesinde konuyla ilgili bir toplantı yapıldı. Şimdi Erdal, Belçika'da işlediği suçlardan dolayı yargı önüne çıkacak. Erdal'ın üçüncü bir ülkeye gönderilmesi bu yargılama sonucunda verilecek cezanın infazından sonra mümkün olabilecek.

  Cinayet suçu ile istense iade edilirdi

  Bakan Hikmet Sami Türk, Fehriye Erdal'ın durumu ile Abdullah Öcalan'ın durumunun farklı olduğunu anlattı. Türk, şöyle dedi: Öcalan ile Fehriye'nin durumu farklı. Fehriye Erdal hakkındaki dava, Apo'da olduğu gibi adam öldürmek suçundan açılsaydı, iadesi mümkün olabilirdi. Fehriye ile aynı durumdaki Ağca ve Çakıcı iade edilmelerini kendileri istemeseydi, iadeleri mümkün olmayabilirdi. İade prosedürü çok uzun ve karmaşık.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı