Gündem Haberleri

  Savcılara Öcalan genelgesi

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı, terörist Öcalan konusunda açıklamalarda bulunan cumhuriyet savcılarını uyardı. Bakanlık yayınladığı genelge ile Öcalan konusunda açıklama yapmaya tek yetkili yerin Başbakanlık olduğunu hatırlattı ve savcılara ‘‘konuşmayın’’ uyarısında bulundu. Adalet Bakanı Prof. Dr. Selçuk Öztek'in imzası ile yayınlanan genelgede, özetle şöyle denildi:

  KANUNSUZ GÖSTERİLER:

  Tutuklu sanık Abdullah Öcalan'ın yakalanması sebebiyle, her seviyedeki kanunsuz eylemlerin yapılmasının engellenmesi ve bu konuda devletin kararlılığının gösterilmesi.

  DEMOKRATİK İMKÁNLAR:

  Demokratik imkánların suistimal edilerek, topluma zararlı düşüncelerin empoze edilmesinin, bölücü çevrelerle mücadelede güvenlik güçlerini halkın verdiği desteğin zayıflatılmasına yönelik fiil ve beyanların engellenmesi.

  BÖLÜCÜLERE İŞLEM YAPIN:

  Doğrudan veya dolaylı olarak siyasi veya kültürel bölücülük yapan ya da tutuklu sanık Öcalan'ı destekleyen kişiler ile vakıf, dernek ve siyasi partiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması.

  RTÜK'E İLETİN:

  Öcalan ile değişik sıfatlara sahip yandaşları ve siyasi veya kültürel bölücülük yapan, ancak PKK dışında faaliyet yürüten şahısların suç teşkil eden mesaj, basın açıklaması görüntülerinin kitle iletişim araçlarında (gazete ve dergi ile radyo ve televizyon kanallarında) yayınlanması veya buna teşebbüs halinde yasal önlemlerin alınması veya ayrıca ilgisi sebebiyle olayın gereğinin takdiri için RTÜK'e iletilmesi.

  VAKIFLARA TAKİP:

  Doğrudan doğruya siyasi ve kültürel bölücülük faaliyeti yürüttükleri tespit edilen vakıf ve derneklerin kapatılması için yasal girişimlerde bulunulması.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı