Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Savcılar tehdide boyun eğmiyor

  ANKARA
  22 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 22 Nisan 2009 - 00:09

  Başbakan Erdoğan Ergenekon’da hakim ve savcıların hiçbir baskıya boyun eğmeden görev yaptığını söyleyerek, "Bırakalım ak ile kara ortaya çıksın. Süreci bulandırarak, hakimleri, savcıları tehdit ederek hiç kimse bir yere varamaz" dedi.

  Erdoğan, yargının görevini üstlenmediklerini vurguladı.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, 29 Mart seçiminin ardından yaptığı ilk grup toplantısında, Ergenekon’da 12’nci dalgaya değinerek, "Eğer bugün hakimlerimiz, savcılarımız hiçbir baskı ve tehdide boyun eğmeden görevlerini yapabiliyorlarsa, güven verici bir gelişmedir" dedi. Erdoğan Ergenekon değerlendirmesinin ardından seçim sonuçlarına da değinerek, şöyle konuştu:

  Bırakalım yargı işlesin

  (Anayasa’nın 9’uncu, 10’uncu, 38’inci maddeleri ile TCK’nın 3’üncü maddesini okuduktan sonra) Eğer bugün hakimlerimiz, savcılarımız üzerlerinde hiçbir baskı hissetmeden, hiçbir tehdit hissetmeden, hiçbir baskı ve tehdide boyun eğmeden görevlerini yapabiliyorlarsa bu, bugün için de, geleceğimiz için de güven verici bir gelişmedir. Bundan kim neden rahatsız olabilir? Bunu kim, neden engellemeye çalışabilir? Bakınız ortada son derece ağır, son derece vahim iddialar var. Anayasamıza, yasalarımıza göre suç teşkil eden ithamlar var. Bırakalım yargı işlesin, bırakalım hukuk işlesin. Bırakalım ak ile kara ortaya çıksın. Süreci bulandırarak, hakimleri, savcıları tehdit ederek hiç kimse bir yere varamaz. Biz yargının görevini asla üstlenmedik, üstlenemeyiz. Adaletin hızlı bir şekilde tecelli etmesini sağlamak için üzerimize düşen neyse sadece onu yapıyoruz."

  AKP kendiyle yarıştı

  Rakamlar üzerinden cambazlık yapacak değilim. Elbette AKP bu seçimden zaferle çıkmıştır. Ancak beklentilerimizin altında kaldığı da bir gerçektir. Bir partinin kuruluşundan itibaren girdiği 4 seçimde 1’inci parti olarak çıkabilmesi son 30 yılın tek örneğidir ve eşine ender rastlanan bir başarıdır. AKP bu seçimde de kendiyle yarışmıştır. 81 vilayetimizden 45’inde, 143 metropol ilçenin 85’inde, 892 ilçe belediyesinden 447’sinde milletimiz AKP’yi görevlendirmiştir. 1974 beldeden 973 belde AKP’yi tercih etmiştir. Toplamda 2 bin 947 birimin 1465 tanesini AKP kazanmıştır. İl genel meclisi sonuçlarına göre AKP 81 vilayetin 63’ünde birinci parti olmuştur.

  CHP hálá il partisi

  AKP’nin en yakın takipçisi 9 ilde birinciliği elde edebilmiştir, DTP. CHP, 31 ilin hiçbir ilçesinde seçimi kazanamamıştır. Burada dikkat çeken husus diğer partilerin hálá bölge partisi veya il partisi olmaktan öteye geçemedikleridir. Elbette AKP bu seçimden zaferle çıkmıştır ancak ortaya çıkan sonuçların beklentilerimizin altında kaldığı da bir gerçektir. Muhasebemizi yapacak ve aynı şevkle yolumuza devam edeceğiz. Taze bir nefesle, taze bir heyecanla, durmak yok, yola devam diyeceğiz.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı