Dünya Haberleri

  Savcılar görevde

  Nurettin KURT-FRANKFURT
  04.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’daki Deniz Feneri e.V. davasının Eylül 2008’de sonuçlanmasının ardından Türkiye ayağı için başlatılan soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcılarından Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Abdülvahap Yaren, dün sabah Lufthansa Havayolları uçağı ile Frankfurt’a gitti.

  12 kişinin ifadesi alınacak
  Karşılıklı uzun süren yazışmaların ardından Deniz Feneri e.V. soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcıları, Alman makamların olur vermesi üzerine, Türk Adalet Bakanlığının izni ile Almanya’ya gitti. Savcılar, aralarında dernek yöneticileri Mehmet Gürhan, Mehmet Taşkan ve Firdevsi Ermiş’in de bulunduğu 12 kişinin ifadesini alacaklar. İfadesine başvurulacak kişiler, şehir dışında ise emniyetin daveti ile Frankfurt’a çağrılacaklar. Savcılar, Almanya’daki Türk vatandaşlarından bağış adı altında toplanan paraların Türkiye’deki bağlantılı şirketlere gönderilmesi hususunda cezaevindeki dernek yöneticilerinin yanı sıra yolsuzluk hakkında bilgisi bulunan tanıklar, Almanya’daki soruşturmayı yürüten savcı ve polis şefleri ile de görüşecekler.
  Bilgisayar uzmanı var
  Savcılar, Türkiye’ye gönderilen dosyalardan yola çıkarak eksiklik gördükleri bazı konularda araştırma yapacaklar, bunlara ilişkin yeni belgelerin kopyalarını alacaklar. Savcıların yanında Türkiye’ye gönderilen belgeleri çeviren bir tercüman ile bir de bilgisayar uzmanı bulunuyor. Yarın ifade almaya başlayacak olan savcılar, ifade alma işlemini 14 Ocak’a kadar sürdürecekler, Adalet Bakanlığı’nın verdiği süreyi dikkate alarak 15 Ocak’ta Türkiye’ye dönecekler.

  Almanya talep etti

  ALMANYA’daki Deniz Feneri e.V davasında Mahkeme Başkanı Johann Müller, derneğin toplam 41 milyon Euro bağış topladığını, bu paranın 17 milyon Euro’sunun Türkiye’deki çeşitli şirketlere yasa dışı bir şekilde gönderildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine gözler, Türkiye ayağındaki sorumluları olarak Kanal 7’nin yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ve RTÜK üyesi Zahid Akman’a çevrilmişti. Alman savcılığının, “Adli yardım talebi” çerçevesinde, aralarında Karaman ve Akman’ın da bulunduğu 8 kişinin ifadesi alınmış, dernek ve ilgili şirketlerde aramalar yapılmıştı.

  Suç duyurusu İşçi Partisi’nden/images/100/0x0/55eb44a1f018fbb8f8b630b4

  Türkiye’deki Deniz Feneri hakkındaki soruşturma, Eylül 2008’de İşçi Partisi’nin suç duyurusu üzerine başlatılmıştı. Bu çerçevede Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Alman adli makamlarıyla aylar süren çeşitli yazışmalar yapmıştı. Almanya’dan ilk dosya ise 8 ay sonra gelmişti. Bu dosyaların Türkçeye çevrilmesi de aylar sürmüştü. Bu belgeleri inceleyen savcılar, Almanya’ya gitmek için Adalet Bakanlığı’ndan Ekim 2009’da izin istemişler, Almanya, bu isteme 28 Aralık’ta yanıt vermişti.

  Konsolos karşıladı

  ANKARA Cumhuriyet Savcılarından Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Abdülvahap Yaren’i, havaalanında Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı karşıladı. Kalacakları otele yerleşen heyet, zaman kaybetmeden işe başladı ve ilk olarak Frankfurt Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. Heyet, burada ilk görüşmeyi soruşturmayı yürüten polis şefleri ile yaptı. Heyet, dava sırasında el konulan derneğe ait bilgisayarların harddisklerinden kopya da aldı.
  Üç Cumhuriyet savcısı, gazetecileri atlatmak için Türk Hava Yolları yerine Lufthansa Havayolları’nı seçti. Saat 06.30’da Ankara’dan Münih’e uçan üç savcı, aktarmalı olarak Franfurt’a gitti. Gazetecileri atlatmaya çalışan savcıları, Hürriyet muhabiri görüntüledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı