Savcıdan Telekom'a dava

Hürriyet Haber
01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Balıkesir'in Balya İlçesi Başsavcısı Ahmet Yiğit, Türk Telekom'un 400 bin liralık sabit ücreti için dava açtı. Yiğit, ‘‘Hizmetin karşılığını vatandaş zaten ödüyor. Buna karşı herkes dava açsın’’ dedi.

Balya Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yiğit, Türk Telekom'un, sadece Ege'de, 2 milyon 705 bin aboneden aldığı ayda 1 trilyon lira tutarındaki sabit ücrete itiraz etti. Türk Telekom'un abonelerden hiç görüşme yapmadan 50 kontör karşılığı 400 bin lira almasını ‘Haksız kazanç’ diye niteleyen Yiğit, Türk Telekom Balıkesir Başmüdürlüğü aleyhine Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı.

Alınan paranın hukuk dışı olduğunu söyleyen Yiğit, ‘‘Vatandaş hizmetin karşılığını zaten ödüyor. Ülke çapında tahsil edildiğini düşünürsek trilyonları bulur. Karşınızdaki devlet kurumu da olsa hakkınızı arayın’’ diyerek vatandaşları da dava açmaya çağırdı. Bir savcı olarak kendisini sorumlu hissettiğini belirten Yiğit, ‘‘Hakkını korumayan, başkasınınkini hiç savunamaz. Davayı açmasaydım, kendime güvenim kalmazdı. Mahkemeyi kazanırsam örnek teşkil edecek ve Türk Telekom'un bugüne kadar aldığı paraları geri ödemesi gerebilecek’’ diye konuştu.

Balıkesir'in Kayabey Mahallesi'nde kuaförlük yapan 50 yaşındaki Saliha Uğurlu, aylık sabit ücret uygulamasının kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Uğurlu, 6 mahalledeki kahvehane ve işyerlerini dolaşarak 2 bin 500 imza topladı. Uğurlu, kalan 31 mahallede de kampanyayı sürdüreceğini belirterek, ‘‘Kutsal kabul ettiğim bu görevi tamamlayacağım. İmzaları topladıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı ve DTP'ye göndereceğim’’ dedi. Tüketiciyi Koruma Derneği Balıkesir Şube Başkanı Nurcan Kayan, kuaför Saliha Uğurlu'nun çalışmasını desteklediklerini söyledi. Kayan, ‘‘Sabit ücret haksız kazanç. Ayrıca 4077 sayılı Tüketici Haklarının Korunması ile ilgili yasaya da aykırı. Bir an önce son verilmeli’’ diye konuştu. Türk Telekom Balıkesir Başmüdürü Ahmet Bayraktar, ‘‘Abonman ücreti kaldırıldı. Genel Müdürlüğün talimatıyla, sabit ücret alınmaya başlandı. Abonenin yaptığı görüşmeler, bu paraya mahsup edilmiyor. Abonman ücretinden farkı bu ve yasal’’ dedi. Telekom Hukuk İşleri Servisi yetkilileri de belediyelerin su, TEDAŞ'ın elektrik harcamalarında sabit ücret aldığını vurgulayarak, ‘‘Bu sabit ücret de telefon arızalarının giderilmesinde, zararların karşılanmasında kullanılıyor’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı