Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Savcıdan MİT’e baskın

  Recep DEMİRCİ / DHA
  06 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2009 - 01:12

  İsmailağa Cemaati’ne yönelik soruşturma başlatan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner hakkında soruşturma açılması için devreye giren Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, dün de Erzincan MİT binasına gitti. Ardından da Şanal’ın talimatıyla Erzincan MİT Başkanı Ş.D. ve iki görevli gözaltına alındı.

  ERZİNCAN’da Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Ş.D. ile bu kurumdaki iki görevli, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın talimatıyla gözaltına alındı. Erzincan’da, 2007 yılında İsmailağa Cemaati’ne yönelik soruştuma başlatan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in yetkisini aştığı ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla, bir süre önce Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal devreye girmişti. Erzincan’da, ‘Ergenekon oluşumu’ iddiaları ortaya atılırken, geçen ay Erzincan’da görevli üç askeri tutuklatan Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, dün yeniden kente geldi. Yanında polislerle kentin Ordu Caddesi’ndeki MİT binasına giden Şanal, burada bir süre kaldı. Ardından da Şanal’ın talimatıyla Erzincan MİT Başkanı Ş.D. ve iki görevli gözaltına alındı. MİT görevlilerinin sorgulanmak üzere Erzurum´a götürülmesi bekleniyor.

  3 asker tutuklu

  Erzincan’da aynı soruşturma kapsamında 18 Kasım’da İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut ve Astsubay Başçavuş Orhan Esirger, 25 Kasım günü de İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ertan gözaltına alınmış, Erzurum’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Jandarma Komutanlığı’nda görevli askerlerin Ergenekon bağlantılı oldukları iddiasıyla tutuklandıkları ileri sürülmüştü. Erzincan’da iki yıl önce önce İsmailağa Cemaati’ne yönelik soruşturma başlatan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in yetkisini aştığı ileri sürülmüş, ardından Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal devreye girmişti. Adalet Bakanlığı tarafından da hakkında üç idari soruşturma açılan Cihaner için Adalet Bakanlığı’nın 30 Kasım tarihli kovuşturma izni üzerine, yaptırdığı kameriye yüzünden imar kirliliğine neden olmak, resmi belgede sahtecilik ve görevini kötüye kullanmak gibi suçlamalarla hakkında iddianame hazırlanmıştı.

  Savcıya 26 yıl

  Halen görevinin başında olan Cihaner, 26 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

  Gözaltı için Başbakan’ın izni gerekiyor

  MİLLİ İstihbarat Teşkilatı mensupları, 2005 yılında yeniden düzenlenen 2937 sayılı “Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu” kapsamında başbakanın izni olmadan gözaltına alınamıyor. 2937 sayılı Kanunun 26. Maddesi’nde konuya ilişkin, “MİT mensupları görevini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması Başbakanın iznine bağlıdır” deniliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı