Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Savcı Giray ile Banker Bako'nun Girne tatili

  Hürriyet Haber
  23 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Temmuz 1999 - 00:01

  Önceki gün yakalanan Banker Bako ile Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray'ın mayıs ayında Girne'de aynı otelde kaldıkları ortaya çıktı.

  Hakkında 18 yıl hapis kararı varken yanlışlıkla tutuklu bulunduğu Bayrampaşa Cezaevi'nden salıverilen 'Banker Bako' lakaplı Baki Cengiz Aygün ile Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray'ın aynı tarihlerde Girne'deki bir otelde kaldığı ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı savcı hakkında soruşturma açtı.

  Edinilen bilgiye göre, Bako, Girne'nin merkezindeki Grand Rock Oteli'ne 14 Mayıs'ta gelerek 301 nolu odaya yerleşti. Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray'ın da 18-19 Mayıs tarihlerinde aynı otelde kaldığı belirlendi. Görgü tanıkları, Bako ile Savcı'yı birkaç kez birlikte gördüklerini öne sürdüler. Bu arada, Burak İzbeli adlı bir kişinin Baki Cengiz Aygün olabileceği şüphesiyle gözaltına alınması üzerine Bako'nun 19 Haziran'da adadan ayrıldığı anlaşıldı. Bako'ya benzerliğiyle dikkati çeken İzbeli'nin KKTC'de bir finans şirketiyle temas halinde olduğu ve bir banka satın almaya çalıştığı öne sürülmüştü.

  Savcının, Bako'ya 300 milyar lirasını kaptıran bir doktorla, KKTC'de görüşmesini sağladığı da ileri sürülmüştü. Doktor, Savcı Giray'ı Bako'yla gördüğünü iddia etmişti.

  SAVCI'YA SORUŞTURMA

  Geçtiğimiz günlerde Şişli'deki evinde Bako'yu sakladığı iddiasıyla evi polis tarafından kuşatılan Sarıyer Savcısı Ertaç Giray hakkında, Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı.

  Ankara'dan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen iki müfettiş, Mali Şube Müdürü Ayhan Mimaroğlu ile bir görüşme yaptılar. Müfettişlerin, Aygün'le görüşüp, Savcı Giray ile ilişkisi ve saklama iddiaları ile ilgili sorular yönelttikleri belirtildi.

  Yıllık iznini tamamladıktan sonra geçtiğimiz Pazartesi günü işbaşı yapan Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray, dün öğle saatlerinde geldiği adliye binasında, gazetecileri karşısında görünce çok sinirlendi. Giray, ‘‘Burası dingonun ahırı mı? Siz iyice azıttınız. Kimden izin aldınız da fotoğraf çekiyorsunuz?’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı