Ege Haberleri

  Savcı arada kaldı

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Cumhuriyet Başsavcısı, ağabeyinin katili bir kaç yıl sonra özgür kalacağı için buruk. Ancak hukukçu olarak, şartlı tahliyenin yararına inanıyor.

  TBMM'den geçen Şartlı Salıverme Yasası'ndan en çok etkilenenlerden birisi, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Mesutoğlu oldu. Savcının ağabeyi TRT yöneticisi Ünal Mesutoğlu'nun katili de yeni yasadan yararlanacak.

  Kardeş olarak yorum

  26 YILA mahkum edilen Celal Kuşçu'nun yeni yasayla birlikte 3-3.5 yıl sonra serbest kalacağını belirten Başsavcı Mesutoğlu, kardeş olarak bu durumun kendisini tatmin etmediğini ve burukluğunu yaşadığını söyledi.

  Savcı arada kaldı

  TRT İzmir Bölge Seslendirme Dairesi Müdürü Ünal Mesutoğlu 1997'de Urla'dakri yazlığınının bulunduğu sitenin bekçisi tarafından 8 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Katil Celal Kuşçu, İzmir 3. ağır Ceza Mahkemesi'nde 1.5 yıl yargılandı, 24 yıl hapisle cezalandırıldı.

  İNFAZ Yasası'na göre cezaevinde 9.5 yıl kalması gereken Kuşçu, yeni yasayla 3-3.5 yıl sonra serbest kalacak. Ağabeyi cinayete kurban giden biri olarak yasanın kendisini asla tatmin etmediğini belirten Başsavcı İlhan Mesutoğlu, ‘‘Yargılama uzun sürdü ve katile 24 yıl ceza verildi. Kanuna göre 9.5 yıl yatacaktı. Şimdi 3-3,5 yıl sonra serbest kalacak. Bunun burukluğunu bir kardeş olarak yaşıyorum’’ dedi.

  BAŞSAVCI olarak değerlendirdiğinde, yasayla cezaevlerinin biraz rahatlayacağını belirten Mesutoğlu, ‘‘Cezaevleri kapasitesinin çok üzerinde dolu. Tıkanma var. Çeşitli tarihlerde af çıkarıldı. Ancak son yıllarda Türkiye’de, cezaların caydırıcı olmadığı inancı ve kanaati var. Suç işleyenlerin yanına kalıyormuş gibi bir düşünce egemen. Bu nedenle affa karşı reaksiyon var. Şartlı tahliye ile suçlunun cezası kayıtsız şartsız ortadan kaldırılmaz. Bu nedenle şartlı tahliye aftan daha uygun. Bu formülün faydalı olacağına inanıyorum’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı