Ege Haberleri

EGE

  SAVAŞTAN FARKSIZ

  Hürriyet Haber
  03 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 02 Haziran 2013 - 19:14

  TAKSİM’deki Gezi Parkı protestolarına İzmir’de de binlerce kişi destek verdi. Gündoğdu’da önceki gece gerçekleştirilen eyleme katılan yaklaşık 30 bin kişilik topluluktan ayrılan küçük gruplar, Basmane’deki AK Parti Konak İlçe’nin önünde toplandı.

   Göstericiler, binaya yaklaşmalarına izin vermeyen polisle çatıştı. Dün sabaha kadar süren çatışmalarda, göstericilerin taşlı saldırılarına polisler de biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi. Bu sırada Çankaya’daki bir banka şubesi yağmalanıp, yakıldı. Bir gazetenin, bazı dershanelerin ve çok sayıda işyerinin camları kırıldı. Duvarlara ve özel ve resmi araçlara, hükümete, Başbakan’a, polise yönelik tepkilerin dile getirildiği yazılar yazıldı.

  SAVAŞTAN FARKSIZ

  Banka tabelalarına sprey boyayla T.C. ibaresi eklendi, camları kırıldı, ATM’lere zarar verildi. Saat 05.30 sıralarında Alsancak Devlet Hastanesi’ne molotofkokteyli atıldı. Şans eseri bahçeye düşen molotof can kaybına ve maddi hasara yol açmadı. Bir gün önce eylemcilerin saldırılarına hedef olan Talatpaşa Bulvarı’nda dükkanı bulunan esnaf gün boyu nöbet tuttu. Girne’deki AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı taş ve yumurta yağmuruna tutuldu.

  SAVAŞTAN FARKSIZ

  Olayların yatıştığı sanılırken, dün akşam saatlerinde yaklaşık 5 bin kişi yeniden Gündoğdu’da toplandı. Kıbrıs Şehitleri’nden Talatpaşa’ya çıkan grup, bir süreliğine trafiği kesti. Topluluk daha sonra Şair Eşref’te benzer eylemde bulundu. Basmane Meydanı’nda bir kez daha AK Parti Konak İlçe’yi taşlayan eylemcilere polis biber gazıyla karşılık verdi. Yeniden Gündoğdu’ya yönelen protestocular, ortalığı bir kez daha savaş alanına çevirdi. Bu arada, peşlerinden gelen polis ekipleri, Kordon’da bazı gençleri copladı, genç kızları saçlarından çekti.

  SAVAŞTAN FARKSIZ

  191 KİŞİ GÖZALTINDA

  Gösteriler sonrası çıkan olaylarda gözaltına alınanların sayısının 5’i kadın olmak üzere 191’i bulduğu belirtildi. Bunlardan 23’ünün yaşının 18’in altında olduğu bildirildi. Gözaltındakilerin savunma hakkı için Baro bünyesinde gönüllü avukatlardan hukuk birimi oluşturuldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı