Gündem Haberleri

  Savaştan daha beter

  Hürriyet Planet
  25.05.2011 - 12:38 | Son Güncelleme:

  Pazar günü ABD’nin son 61 yılda gördüğü en şiddetli hortum felaketine maruz kalan Joplin kenti, adeta bombardımana maruz kalmış bir şehir görünümü veriyor. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda, Pasifik’teki Pearl Harbour donanma üssü dışında toprakları bombardımana maruz kalmayan ABD, Pazar günü Joplin’i vuran ve 124 kişinin ölümüne neden olan hortumun ardından adeta savaş sonrası bir görünüme büründü.

  Kenti harabeye çeviren hortum geçmesine rağmen, hızı saatte 320 km’ye ulaşan rüzgarlar ve şiddetli yağmur, yaralarını sarmaya çalışan Joplin halkını tehdit etmeye devam ediyor.

   

  Komşu eyaletlerden gelen arama ve kurtarma ekipleri enkazlarda hayatta kalan olup olmadığına bakarken, evlerini kaybeden binlerce insan şok ve üzüntü içinde geride kalan eşyalarını kurtarmaya çalışıyor. 750 kişinin yaralandığı kentte hala yüzlerce insanın kayıp olduğu belirtildi.

   

  HORTUMUN NEDEN OLDUĞU KORKUNÇ YIKIM  / Foto Galeri

   

  KİLOMETRELERCE ALAN YOK OLDU

  Missouri eyaletindeki Joplin’de etkili olan hortumlar, komşu eyaletlere de ulaştı. Oklahoma, Arkansas ve Kansas'ta şu ana kadar 13 kişi hayatını kaybetti.

            

  Joplin Belediye Başkanı Mark Rohr, 50 bin nüfuslu kentte “hala can kaybı riski olduğunu” belirtti. Hortumun 6.4 km genişliğinde ve 1 km’den daha uzun bir alanı haritadan tamamen sildi.

   

  Kansas ve Oklahoma eyaletlerine komşu olan Missouri kentinde, sekiz binde fazla evin yıkıldığı belirtildi.

   

  ABD’nin Joplin’den önce tanık olduğu en büyük hortum faciası 1953’da yaşanmış, Michigan eyaletinde 116 kişi ölmüştü.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı