Savaşırken kadın olmaya karar verdi

Birce BORA / LONDRA
19 Ocak 2015 - 11:11Son Güncelleme : 19 Ocak 2015 - 11:09

İngiliz ordusunun cinsiyet değiştiren ilk subayı olan Hannah Winterbourne ilk kez basına konuştu ve “bir erkek bedeninde yaşarken kendimi kandırıyordum” dedi.

Afganistan’daki Bastion Kampı’nda görev yaparken kadın olmak istediğine karar verdiğini söyleyen Winterbourne İngiliz Sun gazetesine verdiği röportajda “Cinsiyet değiştirmek Afganistan’da savaşmaktan çok daha zordu” dedi.

Winterbourne “Herşey değişim için gereken cesareti bulmakta bitiyor. Ve bu hiç de kolay değil. Afganistan’dayken sürekli rol yapıyordum. Kaldığımız barınakta 7 erkek neredeyse üst üste yaşıyordu. Kendim olabileceğim hiç bir alan yoktu. Sonunda cinsel tercihlerimi açıklamayı ve hem kendimi hem de yaşam biçimimi değiştirmeyi seçtim” dedi.

Kararını verdikten sonra cinsiyet değiştirmek istediğini üstlerine söylediğini belirten Winterbourne, bundan sonra hormon terapisine başladığını, sakallarını aldırdığını ve ameliyat geçirdiğini söyledi.

Geçirdiği değişimin en zorlu kısmının yeni bir isim seçmek olduğunu belirten Winterbourne “Ama insanlar beni yeni ismimle çağırmaya başladığında kendimle gurur duydum. Bu süreç ailem için çok zordu. Benim için endişeleniyor, artık normal bir hayat süremeyeceğimi düşünüyorlardı. Ama sonunda bu süreçle nasıl başettiğimi görünce benimle gurur duydular” dedi.

Cinsiyet değiştirmenin ordudaki kariyerinin sona ermesine neden olabileceğini düşündüğünü söyleyen Winderbourne, ordunun onu olduğu gibi kabullendiğini görünce çok mutlu olduğunu ve rahatladığını söyledi.

Orduya genç yaşta girdiğini ve ordu sponsorluğunda üniversitede Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi aldığını söyleyen Winderbourne “İnsanlar ordunun tutucu bir erkekler klübü olduğunu düşünüyor. Ancak aslında İngiliz ordusu çok ileri görüşlü bir kurum” dedi.

Şu anda Kraliyet Elektrik Mühendisleri Birliği’nde yüzbaşı olarak görev yapan ve cinsiyet değiştirmek isteyen askerlere destek hizmeti veren Winderbourne “Ben aslında ordudaki binlerce yüzbaşıdan sadece biriyim. Umarım beni görmek benimle benzer sorunlarla yüzleşen askerlere umut oluyordur” dedi.

İngiliz ordusunun cinsiyet değiştiren ilk pilotu olan 30 yaşındaki Ayla Holdom da “Kurumun geçirdiği değişime tam destek verdiğini” söylemiş, “Orduda hiç bir ayrımcılığa uğramadığını” belirtmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı