KİLİS HABERLERİ

Savaşın öksüz ve yetimleri Türkiye'ye emanet

AA / İzzet Mazi,Naim Boşkut
10.03.2016 - 11:30 |Son Güncelleme :

- Bombardımanlarla her geçen gün şiddeti artan Suriye'deki savaşta ailelerini kaybeden, kendileri de ağır yaralanan çok sayıda çocuk, Kilis Devlet Hastanesi'nde yeniden yaşama tutunuyor- Suriyeli İbrahim Sini:- "Namaz kılarken bomba düştü. Gözümü açtığımda Türkiye'deydim. Burada herkes çok iyi. Doktorlar, hemşireler bize gözü gibi bakıp tedavi ettiler"

AA / İzzet Mazi,Naim Boşkut

KİLİS (AA) - İZZET MAZI - NAİM BOŞKUT - Savaş uçaklarının bombardımanlarıyla şiddeti her geçen gün artan Suriye'deki savaşta ailelerini kaybeden, kendileri de ağır yaralanan çok sayıda çocuk, Kilis Devlet Hastanesi'ndeki hekimler ve sağlık çalışanlarının yoğun çabalarıyla yeniden yaşama tutunuyor.

Suriye'de yaklaşık 5 yıldır devam eden savaşta binlerce insan hayatını kaybederken, milyonlarca kişi de ülkelerini terk ederek başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere sığındı. Yaşanan olumsuzluklardan en çok etkilenenler ise kadınlar ve çocuklar oldu.

Geçtiğimiz haftalarda başta rejime bağlı birlikler olmak üzere Rusya'nın havadan, terör örgütleri DAEŞ, PYD ve Hizbullah'ın karadan düzenlediği saldırılar nedeniyle ağır yaralanan ve yakınlarını kaybeden 15 çocuk daha tedavi için getirildikleri Kilis Devlet Hastanesinde sağlığına kavuştu.

Suriyeli Ahmet Kemal, AA muhabirine, Rus uçakları tarafından yapılan hava saldırısı sonucu annesini, babasını, kardeşini ve iki yeğenini kaybettiğini belirtti.

Kendisinin 3 yıl önce Türkiye'ye sığındığını ve Ankara'da yaşadığını anlatan Kemal, Kilis'te kalan akrabalarının kendisini arayarak yeğenlerinin hastanede tedavi gördüğünü söylediğini aktardı.

Uçaklardan atılan bombaların kardeşinin evine isabet ettiğini anlatan Kemal, "Aile mahvoldu. 8 yeğenimden 4'ü orada kaldı, 2'si buraya geldi. Annem, babam, çocukların babası ve iki yeğenim öldü. Allah Türk devletinden razı olsun, bizleri kabul ettiler ve sahip çıktılar" diye konuştu.

- "Namaz kılarken bomba düştü"

İbrahim Sini ise bombardımanın ardından gözünü açtığında kendisini Türkiye'de bulduğunu söyledi.

Akşam namazı kıldığı sırada bombaların atılmaya başladığını anlatan Sini, "Namaz kılarken bomba düştü. Gözümü açtığımda Türkiye'deydim. Burada herkes çok iyi. Doktorlar, hemşireler bize gözü gibi bakıp tedavi ettiler" dedi.

Fatma Muhammed de bombalı saldırıda kızının ağır yaralandığını, Suriye'de tedavi imkanı olmadığı için kızını Türkiye'ye getirdiğini söyledi.

Kilis'teki sağlık görevlilerinin kızını yaşama döndürebilmek için yoğun çaba harcadığını ifade eden Muhammed, kızının sağlığına Türk doktorları ve hemşireleri sayesinde kavuştuğunu dile getirdi.

- Ağır yaralanan kızına 10 gün sonra sarılabildi

Sahar Hamot da bombardıman sonucu ağır yaralanarak Türkiye'ye getirilen kızına 10 gün sonra Kilis'teki doktor sayesinde kavuştuğunu belirtti.

Diğer çocuklarının başında kimse olmadığı için kendisinin Suriye'de kalmak zorunda olduğunu anlatan Hamot, yanında kimsesi olmamasına rağmen kızına Türkiye'de çok iyi bakıldığını kaydetti.

Meryem Abbut ise bombardıman sırasında evdeki herkesin vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralandığını ve hepsinin sağlığına yeniden Türkiye'de kavuşturulduğunu vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden Savaşın öksüz ve yetimleri Türkiye'ye emanet hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mart 2016 tarihinde saat 11 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Savaşın öksüz ve yetimleri Türkiye'ye emanet haberi güncellenecektir.

KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:58
 • Güneş
  07:23
 • Öğle
  12:28
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı