ADANA HABERLERİ

Savaşın kayıp çocuklarını ailelerine kavuşturdu

AA / Ensar Özdemir,Ömer Yıldız
20.02.2015 - 11:04Son Güncelleme :

- Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığındıktan sonra Adana Sarıçam Konaklama Merkezine yerleştirilen öğretmen Salim Abbudi, zamanını, kayıp çocukları aileleriyle buluşturmaya adadı - Açtığı sosyal medya hesapları üzerinden kayıp çocuk ve ailelerinin bilgilerini paylaşan Abbudi, 4 ayda 10 çocuğu ailesine kavuşturdu - Abbudi: "Çocukların ailelerine kavuşması çok önemli. Bir ailenin, öldüğünü sandıkları çocuklarına kavuştuğunda yaşadığı mutluluk, benim için çok değerli bir ödül oldu"

AA / Ensar Özdemir,Ömer Yıldız

ADANA (AA) - ENSAR ÖZDEMİR / ÖMER YILDIZ - Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Adana Sarıçam Konaklama Merkezine yerleştirilen öğretmen Salim Abbudi, açtığı sosyal medya hesapları üzerinden kayıp çocukları aileleriyle buluşturuyor.

Türkiye'ye 2 yıl önce gelen 33 yaşındaki Salim Abbudi, AA muhabirine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile AFAD'ın, merkez bünyesinde kayıp çocuklar için oluşturduğu alanda gönüllü öğretmenlik yaptığını söyledi.

Merkezde kendilerine sağlanan imkanlarla savaştan uzak, ailesiyle yaşama imkanı bulduğunu vurgulayan Abbudi, merkezde çocuklara ingilizce eğitim verdiğini, mesleğini icra etme fırsatı yakaladığı için mutlu olduğunu kaydetti.

Abbudi, "Türkiye devleti bize, savaştan uzak huzurlu yaşama olanağı sağlıyor. Kendimi hem Türkiye'ye hem de buradaki çocuklara borçlu hissediyorum. Çünkü mesleğim olan öğretmenliği yapmam gerekiyordu. Gönüllü çalışmaya başladım. Şimdi çocuklarla güzel zaman geçiriyoruz" dedi.

- "Her şey internette gördüğü imdat çığlığıyla başladı"

Eğitim verdiği çocukların hepsinin çok özel olduğunu belirten Abbudi, kendisini, çocukların ailelerine kavuşması için çaba harcamaya zorlayan süreci şöyle anlattı:

"Cep telefonumdan bazen internete bağlanarak haberlere bakıyordum. Bir gün bir ilanla karşılaştım. Bu, ilandan çok bir imdat çığlığı gibiydi. Bir aile, savaş nedeniyle kaybolan çocuğunun bulunması için ilan yayınlamıştı. İlanın altına fotoğrafı konulan çocuğun buradaki çocuklardan biri olduğunu tespit ettim. Hemen aileyle irtibata geçtim ve çocuklarının burada olduğunu söyledim. Görevlilerle irtibata geçen aile, çocuğunu teslim aldı. Her şey, internette gördüğüm bir imdat çığlığıyla başladı. Bu çocukların kaderine terk edilmemesi gerektiğine karar verdim ve sosyal paylaşım sitemi bu işe ayırdım."

- "Ailesi, çocuklarının öldüğünü sanıyordu"

Abbudi, ilan vermeye başladığı 4 ayda 10 çocuğun ailesine kavuşmasını sağladığını aktararak, şöyle devam etti:

"Geçen ay bir çocuğun ailesinden mesaj aldım. Bu aile, çocuklarının yaşadığına inanmıyordu. Kendilerine yaşadığını söyledim. Buraya geldiler. O aile, çocuklarının Halep'teki bir patlamada öldüğünü sanıyormuş. Çocuklarına kavuştukları anda yaşadıkları sevinç tarif edilemezdi. Çocukların ailelerine kavuşması çok önemli. Bir ailenin, öldüğünü sandıkları çocuklarına kavuştuğunda yaşadığı mutluluk, benim için çok değerli bir ödül oldu. Savaşın bitmesi dışında istediğim tek şey, bu çocukların ailelerine kavuşması."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile AFAD'ın, Adana Sarıçam Konaklama Merkezinde oluşturduğu alanda 7'si kız 18 kayıp çocuk bulunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Savaşın kayıp çocuklarını ailelerine kavuşturdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 11 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Savaşın kayıp çocuklarını ailelerine kavuşturdu haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı