Dünya Haberleri

  Savaşın başkomutanı olarak Nobel’i alıyorum

  Hürriyet Haber
  11.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen bir törenle “tartışmalı” 2009 Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Obama, “İki savaşın başkomutanı olarak ödülü alıyorum” dedi.

  ÖDÜL TÖRENİNDEN GÖRÜNTÜLER

  OBAMA NOBEL'İ HAK ETMEDİ     

  TÖRENE eşi Michelle Obama ile birlikte katılan Obama, ödülün verilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Afganistan sorununa değinirken, ABD’nin maruz kaldığı tehitler karşısında pasif kalamayacağını söyledi. Obama, ödülünü almasına karşın, kimi zaman savaşın da gerekli olduğunu söyledi ve “Müzakereler El Kaide’nin silah bırakmasına yetmeyecektir” dedi. Obama, şöyle devam etti:
  “Fakat bu ödüle layık görülmem üzerindeki en derin konu, iki savaşın içinde olan bir ulusun başkomutanı sıfatını taşımam. Savaşın biri etkisini yitiriyor. Diğerini ise biz istemedik. Biz, Norveç’in de aralarında olduğu 43 ülkeyle birlikte kendimizi ve tüm ülkeleri savunmak için oradayız.
  Ne olursa olsun savaştayız ve binlerce genç Amerikalının uzakta bir yerde savaşmasından sorumluyum. Bazıları ölecek, bazıları öldürecek. Buraya, silahlı çatışmanın keskin faturası duygusu, savaş ile barışın ilişkisiyle ilgili zor sorularla dolu olarak ve birinin yerine diğerini koymak çabalarıyla geldim. Ama hiç şüphesiz, bu ödülü daha çok hak eden başkaları da olabilir.”
  Amerikalı muharip güçler bölgeden çekildikten yıllar sonra da Afganistan hükümetinin Amerikan güçlerinin desteğine ihtiyacı olacağını savunan Obama, Afganistan’daki askerlerini 2011 Temmuz’unda ayında çekmeye başlayacaklarını sözlerine ekledi.
  Komite’den savunma
  Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland,  birçok kişinin ödülün çok erken verildiğini düşündüğünü, ancak tarihin kaçan fırsatlarla dolu olduğunu belirtti. Jagland, “ödül hepimiz için bir eylem çağrısıdır” dedi.

  Madalya ve para ödülü

  Norveç parlamentosu Storting’in Barış Komitesi, 18 ayar altın madalya ile Nobel diploması ve 10 milyon İsveç Kronu (1,41 milyon dolar) tutarındaki ödülü Obama’ya takdim etti. Obama, Nobel’in para ödülünü hayır işlerine bağışlayacağını açıklamıştı.

  Mini konser

  Ödül töreninde Amerikalı caz sanatçısı Esperanza Spalding, Norveçli operacı Solveig Kringlebotn mini bir konser verdi. Piyanit Haavard Gimse de eşlik etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı