KAYSERİ HABERLERİ

Savaşın acılarını resim ve hat sanatıyla hafifletiyorlar

AA / Musa Özyürek
29.02.2016 - 14:46Son Güncelleme :

- Kayseri'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar, acılarını hafifletebilmek için yaptıkları resim ve hatları sergiledi

Savaşın acılarını resim ve hat sanatıyla hafifletiyorlar
AA / Musa Özyürek

KAYSERİ (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacılar, yaşadıkları acıları hafifletebilmek için yaptıkları resim ve hat sanatı eserlerini Kayserililerin beğenisine sundu.

Kayseri Suriyeliler Ensar Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin desteğiyle Hunat Sanat Merkezi'nde düzenlenen sergide 33'ü resim ve 33'ü hat olmak üzere 66 eser görücüye çıktı.

Dernek Başkanı Muzaffer Marangozoğlu, içlerinde acı ve hüzün olan, hayatın zor şartlarını omuzlarında taşıyan ve hiç bilmedikleri topraklarda yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin, duygularını resme ve hat sanatına döktüklerini ifade etti.

Onların el emeği göz nuru eserlerini sergileyip satışa sunarak gelir sağlayıp yaraları sarmaya çalıştıklarını belirten Marangozoğlu, "Bu kardeşlerimiz içinde bulundukları zor şartlardan dolayı sadece yardım alan ve yardım bekleyen olarak tanındı. Ancak bu sergimiz ve ilerde yapacağımız güzel etkinliklerle içlerinde ne denli büyük şahsiyetlerin, üretken ve hünerli güzel sanatçıların olduğunu ortaya koymuş oluyoruz. Burada sanatçıların gözüyle bir toplumun yaşadığı derin duyguların hissedilmesi amaçlanıyor. Ayrıca hat ve resmin evrensel boyutunu ve görselliğini beraberce paylaşmak istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, İl Müftüsü Şahin Güven, MAZLUMDER Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş, birlikte serginin açılışını yaparak eserleri inceledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Savaşın acılarını resim ve hat sanatıyla hafifletiyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Savaşın acılarını resim ve hat sanatıyla hafifletiyorlar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı