« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Savaşa değil olimpiyatlara hazırlanıyorlar

2012 Londra Olimpiyatlarına hazırlanan İngiltere, II. Dünya Savaşından bu yana ilk kez şehri uçaksavarlarla doldurdu.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

İngilizler, Rapier başta olmak üzere yüksek hızdaki füze sistemlerini Londra’nın ormanlık alanları Leytonstone, Bow, Blackheath Common&Oxleas Wood, Enfield & Epping Forest’a yerleştirdi. Alınan önlemler böylelikle barış zamanından bu yana ülkenin gördüğü en büyük güvenlik operasyonuna dönüştü.

İşte Londra'daki güvenlik hazırlıkları / FOTO GALERİ

Leytonstone bölgesindeki apartmanların üstsüne füze yerleştirilmesi, büyük tartışmaları da beraberinde getirdi.  Oyunların güvenliği için çatılarına karadan havaya güdümlü füzeler yerleştirilmesine karşı çıkan apartman sakinleri, konuyu yargıya taşımalarına rağmen açtıkları davayı kaybetti. Kamyonlar dolusu ekipmanı çatılara yığan askerlerin, silahları kurdukları anlar ise İngiliz basını tarafından an ve an görüntülendi. Birleşik Krallık'ın en büyük savaş gemisi HMS Ocean’ın da içinde bulunduğu güvenlik harcamalarının 300 milyon Pound’u bulduğu belirtildi.

Menzili 3–4 kilometre olan Starstreak lazer güdümlü silahlar ve Rapier füze sistemlerini gören vatandaşlar, 1939 yılında Dünya Savaşları nedeniyle Hyde Park’ta yaşanılanlardan bir farkı olmadığı yönünde görüş bildirdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı ise, itiraz eden apartman sahiplerinin dahil olduğu toplam 6 yere daha füze yerleştirileceğini açıkladı.

İngiliz basınından ağır eleştiri;

Konuyu günlerdir gündemden düşürmeyen İngiliz basını ise hükümete rakamlarla yüklenmeyi tercih etti.

15.500: Olimpiyat oyunları boyunca güvenliği sağlayacak asker sayısı

9.500: Afganistan’daki asker sayısı. Yılsonunda bu rakamın 9 bine düşmesi bekleniyor.

20.000: Almanya’da bulunan asker sayısı. Önümüzdeki üç yıl içinde bu rakamları çok çok aşağılarda görebilirsiniz.

 

 


Bunları da Beğenebilirsiniz