Ege Haberleri

EGE

  Savaş, Suriyeli ressamın hayallerini yok edemedi

  Mustafa OĞUZ/ İZMİR, (DHA)
  19.10.2015 - 16:31 | Son Güncelleme: 19.10.2015 - 17:38

  SURİYELİ amatör ressam Muhammed Kanculali, İzmir’de sığındığı gecekondunun duvarlarını tuvale çevirdi. Yıkık dökük gecekondunun duvarlarına rengarenk yağlıboya resimler yapan Kanculali, "Bu resimlere baktıkça eski hayatımızı, savaş çıkmadan önceki barış içinde geçen hayatımızı hayal ediyoruz" dedi.

  Suriye’deki iç savaşta 3 çocuğundan 2’sini kaybeden, elektronik eşya sattığı dükkanı yakılan Muhammed Kanculali, yüzbinlerce Suriyeli gibi ülkesini terkedip Türkiye’ye oradan da İzmir’e geçti. Agora Semti’nde yıkık dökük gecekondularda hayatta kalmaya çalışan Suriyelilerle hayat mücadelesi veren Muhammed Kanculali resimle hayata bağlandı.

  Savaş, Suriyeli ressamın hayallerini yok edemedi


  Ülkesinde de amatörce resimle uğraşan Kanculali, "Biri kız erkek üç çocuğumuz vardı. En büyük oğlum Omar okula çağına gelmiş gidemiyordu. Ortam gergin insanlar korku içindeydi. Dur durak bilmeyen silah sesleri, patlayan bombalar gittikçe evimize yaklaşıyordu. Korkunç bir patlama oldu. Biranda toz duman içinde kaldık. Evimize düşen bomba eşim Zehra’nın bir bacağını koparmıştı. Bomba iki yaşımdaki kızımı 4 yaşındaki oğlumu öldürdü. Bir tek geriye Omar kaldı" dedi.

  Savaş, Suriyeli ressamın hayallerini yok edemedi


  Yaşamlarını sürdürebilmek için İzmir’de günlük boya badana işlerine gittiğini dile getiren Muhammed Kanculali, "Resimleri Suriye’de yaşadığımız huzurlu günleri hayal ederek yaptım. Bu resimlere baktıkça eski hayatımızı, savaş çıkmadan önceki barış içinde geçen hayatımızı hayal ediyoruz. Resimlere baktıkça umutlarımız artıyor. Buraya gelirken çektiğimiz sıkıntıları yansıttım. Buradan geçen Türkler resimleri gördüğünde bizimle dalga geçiyorlar. Aşağılıyorlar. Resimlerin yapıldığını duyan birkaç kişi buraya geldi. ’Duvarları mahvetmişsin’ dediler. Ama bu resimler bizi hayata bağlıyor" diye konuştu.

  Etiketler: suriyeli , ressam , gecekondu , tuval

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı