Ege Haberleri

  Savaş öncesi ve sonrası Çanakkale

  Mustafa SUİÇMEZ / ÇANAKKALE, (DHA)
  11.07.2015 - 01:33 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Belediyesi’nin destekleriyle Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) tarafından "Önceleri Çanakkale" Bilgi-Belge Sergisi açıldı. Sergide, kentin savaş öncesi ve sonrasını kapsayan 30-40 yıllık bir zaman diliminde, yaşadığı dramatik dönüşüm yer alıyor.

  Çanakkale Belediyesi’nin de destekleriyle CABININ tarafından düzenlenen ’Önceleri Çanakkale’ Bilgi-Belge Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Çok sayıda davetlinin katıldığı serginin açılışında CABININ Yönetici Küratörü Deniz Erbaş, kısa bir sunumla sergi hakkında bilgi verdi. Açılışa katılan CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, tarihi bir mekanda kentin geçmişine yolculuk yapılan serginin açılışından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. ’Önceleri Çanakkale’ sergisinin bir başlangıç olduğuna değinen Başkan Gökhan, bilgi ve belgelerin eklenmesi ile birlikte serginin sürekli olarak Kent Müzesi’nde sergileneceğini kaydetti. Başkan Gökhan, bu anlamda kentlilerin de bilgi ve belge paylaşımının mümkün olacağını dile getirdi.

  Savaş öncesi ve sonrası Çanakkale

  Yerel, ulusal ve uluslararası arenada anılan Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılında askeri, siyasi ve ekonomik boyutlar yeniden değerlendirilirken, CABININ ekibi bu duruma farklı bir açıdan ele aldı. Savaş olgusuna değil, savaşın içinden geçtiği Çanakkale kentinin sivil yaşamı üzerindeki etkilerini ele almayı amaçlayan ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçirilen ’Önceleri Çanakkale’ Sergisi, "Savaştan önce Çanakkale nasıl bir kentti, savaş kentin yaşamını ve ticaretini nasıl etkiledi? Kent dokusu savaşta ne yaralar aldı? savaşın yol açtığı göçler kent demografisini nasıl etkiledi, kent belleğinde nasıl izler bıraktı? Savaşın sonrasında kent nasıl şekillendi" sorularını ele alıyor.

  Farklı araştırma, arşiv ve sözlü tarih çalışmalarından hareketle, Çanakkale’nin savaş öncesi ve sonrasını kapsayan 30-40 yıllık bir zaman diliminde yaşadığı dramatik dönüşümü göstermeyi amaçlayan sergi, sergileme süresince de katkı ve eklemelere açık olacak. Böylece zenginleşerek tamamlanacak sergi, kent belleği için önemli bir derleme ve kamusal bir arşiv oluşturmayı hedefliyor.

  Fevzipaşa Mahallesi Mahal Sanat Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen ’Önceleri Çanakkale’ Bilgi-Belge Sergisi 6 ay boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı