Dünya Haberleri

  Savaş notları

  Hürriyet Haber
  27.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NATO karada TSK'ya güveniyor

  Adının gizli tutulmasını isteyen bir İngiliz askeri yetkili ‘Şu anda kara kuvvetlerine görev düşmüyor. Ancak savaş uzun sürer de kara harekatı gerekirse, NATO, TSK’nın Güneydoğu’nun dağlık bölgelerindeki yüksek tecrübesine güveniyor. Amerikan ve İngiliz generalleri önce Türk Ordusu'nu kullanmak için planlar yapıyor' dedi.

  İtalya yine yüzüne gözüne bulaştırdı

  İtalya'daki çok başlı hükümet Yugoslavya krizinde de işleri yüzüne gözüne bulaştırdı. İtalya'nın göç dalgasından korktuğu bir ortamda Sivil Savunma Bakanı Franco Barberi, ‘25 bin mülteci alabilecek imkanlara sahibiz’ dedi. Bunun üzerine dün sabah yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında muhtemel bir göç dalgasına karşı olağanüstü hal ilan edildi.

  NATO'nun Moskova temsilcisine sınırdışı

  Sırplara yönelik NATO harekatına karşı çıkan Rusya, NATO'nun Moskova'daki Temsilcisini sınırdışı etme kararı aldı. NATO'nun Fransız asıllı temsilcisi Alexis Chahtahtinsky'nin yakında ülkeyi terketmesi bekleniyor. Brüksel'deki NATO kaynakları Rusya'nın iç politikaya yönelik bu girişiminin ‘normal’ oldunu belirttiler.

  Rusya'da gönüllü asker toplanıyor

  Rusya'daki bazı milliyetçi hareketlerle muharip dernekler, Yugoslavya'da Sırpların yanında savaşmaya gönüllü olanların listesini hazırlamaya başladılar. Rus NTV televizyonuna demeç veren Komünist Partisi lideri Gennadi Züganov yaptığı açıklamada, Yugoslavya'nın basit askerden ziyade, kalifiye askeri uzmana ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Sebep Clinton'un cinsel doyumsuzluğu

  NATO operasyonuna ateş püsküren Rus basını, bir yandan Rus askeri gücünü yeniden canlandırmak gerektiğini yazarken, öte yandan bombaların Monica Lewinsky krizi yüzünden cinsel bunalım geçirmekte olan ABD Başkanı Bill Clinton'ın işi olduğunu öne sürdü. Moskovsky Komsomolets üzerinde Monica yazılı bir NATO bombasının göründüğü karikatüre yer vererek ‘Bill Monica’sız bir hayvana dönüşüyor' diye yazdı.

  Rus askerlerinin bahanesi Boğazlar

  Rus askeri uzmanları Yugoslavya'ya askeri yardım yapamamalarını ‘Boğazlar’ bahanesiyle açıkladı. Rus askeri uzmanlar ‘Yugoslavya’ya silah ancak deniz yoluyla gönderilebilir. Ancak yolumuzun üzerinde Boğazlar var.' diye bir açıklama yaptı. Yani Ruslar bir yandan ‘silah ambargosunu deleriz’ diye tehdit ederken bir yandan da ‘Ama bir NATO ülkesi olan Türkiye Boğazlar’dan geçmemize izin vermez...' demeye getiriyor.

  Brüksel’deki NATO'da alfa alarmı’na geçildi

  Sırpların şiddet çağrısı üzerine Brüksel'deki NATO karargâhında 4 bin kişilik sivil ve askeri personele ‘alfa alarmı’ verildi. Karargâh, NATO'nun istihbarat ve güvenlik birimleri ile Belçika polis ve jandarmasının yoğun koruması altına alındı, iç güvenlik ön plana çıkarıldı.

  Rusya'dan Sırplara uydularla destek

  Bu arada Rus Genelkurmay Başkanlığı dün sansasyonel bir açıklama yaparak Yugoslavya savaşına, Sırplar'a silah vererek değil, uydularını kullandırarak katılabileceklerini duyurdu. Yetkililer ‘Avrupa’da NATO kadar çok uydumuz yok. Ama müttefik gemilerinin yerini, birliklerinin sayısını, silahlarını özelliklerini belirledik. Sırpların NATO güçlerini vurmasını sağlayacak koordinatları vermeyiz ama savunmalarını güçlendirebiliriz' dediler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı