GAZİANTEP HABERLERİ

Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez yapacaklar

AA / Orhan Çiçek
25.02.2016 - 17:06Son Güncelleme :

- Ülkelerinde yaşanan iç savaşta uzuvlarını kaybeden Suriyeli hastalara ücretsiz protez desteği sunan İradi Adımlar Derneği'nin açılışı yapıldı

AA / Orhan Çiçek

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te, Uluslararası Hastalara Yardım Derneği (IPHS) bünyesinde faaliyet gösteren ve savaş mağdurlarına ücretsiz protez hazırlayan İradi Adımlar Derneği'nin açılışı yapıldı.

Bir otelde düzenlenen açılış etkinliğine katılan IPHS Genel Müdürü Dr. Hasan El Hatib, verdikleri destekten dolayı Türk yetkililere teşekkür etti.

Aralarında protez uzmanı, hekim ve teknisyenlerin bulunduğu İradi Adımlar Derneğinde 20 Suriyeli gönüllünün çalıştığını hatırlatan Hatib, "Suriye'deki çatışmalarda kol ve bacak gibi uzuvlarını kaybeden Suriyelilere ücretsiz protez hazırlıyoruz. Gaziantep'te yaklaşık 8 ay önce faaliyete başladık. İnternet üzerinden kaydı alınan Suriyeli hastalar dernek merkezine gelerek muayene ediliyor. Gerekli ölçüm ve tetkiklerin ardından hastaların protezleri hazırlanıyor. Uzmanlar eşliğinde bir taraftan rehabilite edilen hastalar diğer taraftan da protezlerine alıştırılıyor" dedi.

Bugüne kadar 100'ü aşkın hastayı proteze kavuşturduklarını ifade eden Hatib, daha fazla savaş mağduruna umut olmak için çaba göstereceklerini vurguladı.

IPHS Kuveyt Müdürü Arif Musari de Türkiye'deki savaş mağduru hastalara yardımlarının artarak devam edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından aralarında kol ve bacağını kaybeden çocukların da rol aldığı bir grup, Suriye'deki iç savaşı konu alan tiyatro oyununu sahneledi.

Etkinlikte çocuk korosu da mini bir konser verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez yapacaklar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 17 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez yapacaklar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı