BATMAN HABERLERİ

Savaş mağduru Suriyeli öğretmenler Türkçe öğreniyor

AA / Yılmaz Ekinci
28.01.2015 - 12:47Son Güncelleme : 28.01.2015 - 12:48

- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman'da yeni bir yaşama başlayan Suriyeli öğretmenlerin talebi üzerine Halk Eğitim Merkezince Türkçe kursu açıldı - Ülkelerinde farklı branşlarda öğretmenlik yapan 30 sığınmacı, hem Türkçe öğrenmenin hem de alacakları sertifika ile Suriyeli öğrenciler için açılan okullarda Türkçe öğretecek olmanın mutluluğunu yaşıyor - Din öğretmeni Muhammedi: "Kürtçe biliyoruz ama Türkçe de öğrenmemiz lazım. Buraya ayak uydurmak için Türkçe öğreniyoruz"

AA / Yılmaz Ekinci

BATMAN (AA) - YILMAZ EKİNCİ - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman'a yerleşen Suriyeli öğretmenler, Türkçe öğreniyor.

Ülkelerinde farklı branşlarda öğretmenlik yapan, Batman'da da Suriyeli öğrenciler için açılan okullarda eğitim veren 30 öğretmen Türkçe öğrenmek ve çocuklara öğretmek için kurs talebinde bulundu.

Halk Eğitim Merkezince açılan kursa katılan öğretmenler hem Türkçe öğrenmenin hem de alacakları sertifika ile Suriyeli öğrenciler için açılan okullarda eğitim verebilecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

- "Türkçe dersine girebilecekler"

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Atmalar, AA muhabirine, merkezde Suriyeliler için Türkçe seviye kursu açtıklarını söyledi.

Batman'a daha rahat entegre olmak için talepleri doğrultusunda açılan kursta eğitimlere katılan 30 öğretmenin Türkçe öğrenebilmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Atmalar, bu sayede mültecilerin yaşamlarını daha rahat sürdürebileceğini dile getirdi.

Atmalar, Suriyelilerin hem merkezde hem de kendileri tarafından kurulan dernekte eğitim aldığını kaydederek, "3 ay sürecek eğitimi tamamlayan öğretmenler alacakları sertifika ile Suriyeliler için açılan okullarda Türkçe dersine girebilecekler" dedi.

- "Suriyeliler Türkçe öğrenmek için çok istekli"

Kursta eğitim veren Türkçe öğretmeni İlyas Beyaz, ilde 3 ayrı noktada Suriyeli öğrencilerin eğitimi için okul açıldığına işaret ederek, Türkçe kursuna katılan öğretmenlerin de bu okullarda eğitim veren öğretmenler olduğunu kaydetti.

"Suriyeliler Türkçe öğrenmek için çok istekli" diyen Beyaz, şunları aktardı:

"Kursta her türlü imkanı sunuyoruz. Eğitimde her türlü materyalden faydalanıyoruz. Kursiyerler Türkçe öğrenmede belli bir aşamaya geldi. Onlardan çok memnunuz. Çok istekli olmaları bu dili öğrenmelerini kolaylaştırıyor."

Suriye'nin Şam kentinde Arapça ve Fransızca öğretmenliği yapan Salah Alhaouroni (54), Türkçe öğrenmeyi çok istediğini bu nedenle açılan kursa katıldığını söyledi.

Türkçe öğrenmenin zor olmadığını vurgulayan Alhaouroni, yavaş yavaş diyalog kurmaya başladıklarını anlattı.

- "Yaşadığın ülkenin dilini bilmemek çok zor"

Suriye'de din öğretmeni Zeynep Muhammedi (36) 5 aydan bu yana Batman'da yaşadığını ancak Türkçe bilmeleri halinde yaşamlarının daha kolay olacağına inandığını söyledi.

Türkçe konuşmanın güzel bir duygu olduğuna dikkati çeken Muhammedi, şöyle konuştu:

"Çok şükür Kürtçe biliyoruz. Ama Türkçe de öğrenmemiz lazım. Buraya ayak uydurmak için Türkçe öğreniyoruz. Biz nasıl Türkçeyi öğrenmek istiyorsak, Türklerin de Arapça öğrenmeleri bizi mutlu eder. Yaşadığın ülkenin dilini bilmemek çok zor. İnsan ne kadar dil bilse o kadar iyidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Batman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Batman ilinden Savaş mağduru Suriyeli öğretmenler Türkçe öğreniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 12 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Savaş mağduru Suriyeli öğretmenler Türkçe öğreniyor haberi güncellenecektir.

  BATMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:17
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   12:20
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı