HATAY HABERLERİ

Savaş korkusunu hala yüreklerinde hissediyorlar

AA / Hilmi Tunahan Karakaya
26.02.2016 - 14:03Son Güncelleme :

- Hatay'ın Hassa ilçesine sığınan 3 çocuk babası Halaf, ailesinin ve kendisinin ülkelerinden uzakta dahi olsalar hala savaş korkusunu yaşadıklarını anlattı- Halaf: "Oradaki korkularımız buraya da yansıdı. Çocuklarım kapının hızlı kapanmasından dahi korkar oldular. Kapı hızla çarpınca ağlamaya başlıyorlar"

AA / Hilmi Tunahan Karakaya

HATAY (AA) - Yaklaşık 3 yıl önce ülkesindeki iç savaştan kaçarak Hatay'ın Hassa ilçesine sığınan 3 çocuk babası Hanan Halaf (31), evlatlarının ve kendisinin psikolojik olarak savaş korkusunu hala içlerinde yaşadıklarını söyledi.

Suriyeli Halaf, AA muhabirine, Şam'daki evlerinin bombalanmasının üzerine Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Hassa ilçesinde kiraladıkları bir evde 3 çocuk ve eşiyle hayatlarına devam etmeye çalıştıklarını belirten Halaf, evlatlarının kapı sesinden dahi tedirgin olduğunu kaydederek hala savaş korkusu yaşadıklarını aktardı.

Gecelerinin çoğu zaman uykusuz geçtiğini ifade eden Halaf, şöyle devam etti:

"Suriye'de her gece bomba sesleri eşliğinde uyumaya çalışırdık. Çoğu zaman sabaha kadar beklerdik seslerin kesilmesini ama kesilmezdi. Çocuklarımız, eşimle bana sarılıp ağlarlardı. Uyku yüzü göremez olmuştuk. En son biz bir gün evde yokken bomba isabet etti ve kaçmak zorunda kaldık. Oradaki korkularımız buraya da yansıdı. Çocuklarım kapının hızlı kapanmasından dahi korkar oldular. Kapı hızla çarpınca ağlamaya başlıyorlar. Düğünlerde atılan havai fişekten dahi korkar oldular."

Halaf’ın 10 yaşındaki kızı Hala Şemmul, Türkiye'de güvende olduklarını ancak savaş korkusundan sokağa dahi çıkamadıklarını söyledi.

Arkadaşlarıyla oyun oynamayı özlediğini belirten küçük kız, "Ülkemizde o kadar şiddetli patlamalar oluyordu ki sokağa çıkamıyorduk. Arkadaşlarımla oyun oynamayı çok özledim. Şu an arkadaşlarım hayatta mı değil mi bilmiyorum. Bir daha onları nerede ne zaman göreceğimi de bilmiyorum" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hatay haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hatay ilinden Savaş korkusunu hala yüreklerinde hissediyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 14 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Savaş korkusunu hala yüreklerinde hissediyorlar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı