Gündem Haberleri

  Savaş kasası kurmuş

  Hürriyet Haber
  30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sözde halife Metin Müftüoğlu'nun karargahı olan Köln'deki Ulu Cami'de savaş kasası ortaya çıkarıldı. Kasadaki çok sayıda ziynet eşyasına ve 1.4 milyon marka el konuldu.

  Almanya'da yayımlanan Der Spiegel Dergisi, Kara Ses'in oğlu Metin Kaplan'ın (Müftüoğlu) yakalanması sırasında Köln'deki Ulu Camii ve örgüte ait 3 binaya yapılan baskınlarda, örgütün ‘savaş kasası’nda 1.4 milyon mark (yaklaşık 286 milyar lira) ile çok sayıda ziynet eşyası ele geçtiğini öne sürdü. Dergi bu para ve ziynet eşyasına el konulduğu belirtti.

  Alman Der Spiegel Dergisi'nde yer alan haberde ayrıca, karargah olarak kullanılan Köln'deki Ulu Camii'de fetvalar veren Kaplan'ın Amerika, İsrail ve Rus hükümetine küfürler yağdırdığı, İslam Devleti kurmak için cihat çağrısı yaptığı öğrenildi.

  Federal Savcılık, Almanya'da ilticacı statüsünde bulunan 46 yaşındaki Metin Kaplan'ın terörist grup kurma, gruptan ayrılanı ve kendisine karşı çıkanları öldürmek ve Türkiye'deki müritlerini saldırılara teşvik etmek suçlarından yargılanacağını açıkladı. Küçük Karases'in tutuklama kararını veren Başsavcı Karl Neym soruşturmanın İCCB'ye karşı değil, terörist girişimlerde bulunan yönetimdeki kişilere karşı yapıldığını açıkladı.

  Alman Der Spiegel Dergisi'ndeki haberde, Kaplan'ın yargılanmasında bazı zorluklar yaşanacağı da dile getirildi. Çoğu üyeleri ilticacı Türklerin oluşturduğu İCCB'nin kapatılması için emniyet güçlerinin yıllardır uğraştığına dikkat çekilerek, sözde Halife'nin Almanya ve Türkiye'de saldırılar planlamasını, karşıtlarını yok etmek için verdiği emirlerin kanıtlanmasının zor olduğu belirtildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı