Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Savaş İslam’la değil

  Tolga TANIŞ
  03 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2011 - 15:39

  ABD Başkanı Barack Obama, Bin Ladin’in öldürülmesinin kesinleşmesinin ardından Amerikan televizyonlarından duygusal bir konuşma yaptı.

  OBAMA, LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI /WEB TV

  OBAMA'NIN TARİHİ AÇIKLAMASINDAN KARELER         

  Adaletin yerini bulduğunu söyleyen Obama, İslamla savaşta olmadıklarını belirtti. 11 Eylül saldırıları ve ardından başlayan terörle mücadeleyi anlatan Obama, göreve gelmesinin ardından CIA Başkanı Leon Panetta’dan Bin Ladin’in ‘ölü ya da diri’ ele geçirilmesine öncelik verilmesini istediğini söyledi. Obama, 20 yılı aşkın Bin Ladin’in El Kaide’nin lideri ve sembolü  olduğunu, ABD ve dostları ile müttefiklerine saldırılar tezgâhladığını belirterek, “Bin Ladin’in ölümü, ülkemizin El Kaide’yi yenilgiye uğratma çabalarında bugüne kadarki en önemli başarıdır” dedi. Obama, El Kaide’nin ABD’ye saldırı çabalarını sürdüreceğinin şüphe götürmediğini de vurguladı, “Onun ölümü, çabalarımızın sonu anlamına gelmiyor. Hem yurt içinde, hem de dışarıda teyakkuz halinde olmalıyız ve olacağız” diye konuştu.
  İslamla savaşta olmadıklarını ve olmayacaklarını da vurgulayan Obama, Pakistan’da saklandığı binaya gidişte yardım aldıklarını kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:
  Müslümanların seri katiliydi
  “Aynen (önceki) Başkan George Bush’un 11 Eylül’den sonra söylediği gibi, savaşımızın İslam’a karşı olmadığını açıkça ortaya koydum. Bin Ladin bir Müslüman lider değil, o, Müslümanların seri katiliydi. El Kaide, ABD dahil birçok ülkede çok sayıda Müslümanı katletti. Dolayısıyla Bin Ladin’in ölümü, barış ve insan haysiyetine inanan herkes tarafından memnuniyetle karşılanmalı.”
  Dünyanın daha iyi ve daha güvenli hale geldiğini belirten Obama, Bin Ladin’in öldürülmesinin ABD’nin adaletin sağlanması yönündeki taahhüdüne bağlı kaldığını gösterdiğini kaydetti. Obama, haberin duyulmasının  ardından Amerikalıların Beyaz Saray önü ve New York’ta toplanmasını övdü, bunun  “Amerikan milliyetçiliğini ve ruhunu somutlaştırdığını” söyledi.

  Obama hemen bilgi verdi

  11 Eylül saldırıları sırasında ABD Başkanı olan ve Taliban rejimini devirmek üzere 2002’de Afganistan’a saldırı başlatan George W. Bush, Bin Ladin’in ölümünü ilk duyan isimlerden oldu. ABD Başkanı Barack Obama, kamuoyuna  açıklamadan önce selefi George Bush’u arayarak Bin Ladin’in ölü ele geçirildiğini bildirdi. Bush, daha sonra yaptığı açıklamada “Yakalanmasına katkısı bulunan Amerikalı görevlileri kutladım. Bu olay aradan ne kadar vakit geçerse geçsin adaletin er geç tecelli edeceğinin ispatıdır” dedi. Bin Ladin’in ölüm haberi, Bush’un 1 Mayıs 2003’te Amerikan uçak gemisi USS Abraham Lincoln’ün güvertesinde “Görev tamamlandı” diyerek Irak savaşının kazanıldığını iddia ettiği güne denk geldi.

  DÜNYA BU FOTOĞRAFI TARTIŞIYOR / WEB TV 

  ESKİ BAŞKAN BUSH: ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞARI

  BİNLERCE İNSAN LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİNİ KUTLADI / WEB TV 

  BİN LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ O EV / WEB TV    

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı