Savaş helikopteri ihalesinde pazarlıklar başladı

ANKARA (A.A)
12 Şubat 2006 - 11:06Son Güncelleme : 12 Şubat 2006 - 11:06

Türk savunma sanayinin önde gelen projeleri arasında gösterilen, toplam 91 adet uluslararası taktik-taarruz savaş helikopteri (Türk Atak) tedarikine yönelik uluslararası ihalesinde, firmalarla “fiyat ve teknoloji” seçimine yönelik pazarlıklara başlandı.

Yeni açılan ihalede, değerlendirme sürecini kısaltmayı hedefleyen Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın, en geç Haziran ayı sonuna kadar bu yöndeki seçimini yapması bekleniyor.

Türk Atak Projesi kapsamında Teklife Çağrı Dosyası (TÇD) ile ilgili tekliflerini sunan Agusta Westland, Eurocopter, Denel ve Rosoboronexport firmaları ile görüşmelerin sürdürüldüğü öğrenildi.

Gerek maliyet ve gerekse yerli katkı oranındaki üretim payı konusunda taraflar arasında yaşanan sorunlar nedeni ile iki kez ertelenen helikopter tedarikiyle ilgili ihalede, seçilecek firma ile bu yıl sonuna kadar anlaşmaların SSM İcra Kurulu'nun onayı da alınarak imzalanması bekleniyor.

FİRMALAR VE YARIŞACAK MODELLER

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Teklife Çağrı Dosyası (TÇD) cevap verme tarihi süresinin dolmasının ardından, ATAK temini ihalesine katılmak üzere 4 adet uluslararası firma TÇD'ye cevap vermişti.

Yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında maliyeti bulunan Türk ATAK helikopter ihalesine teklif veren Almanya ve Fransa'nın ortak üretim helikopteri olan Tiger'i üreten Eurocopter firmasının yanı sıra, İtalya'nın A-129 Mangusta helikopter modelini üreten Agusta firması ile Rusya Federasyonu'ndan Rosoboronexport'un MI-28 Havoc tipi ve Güney Afrikalı Denel firmasının CSH-2 Rooivalk modeli helikopterleri yarışıyor.

SSM İcra Kurulu'nun daha önce aldığı karar doğrultusunda 30 adedi kesin, 20 adeti ilave ve 41'i opsiyonel olmak üzere toplam 91 helikopterin yerli üretim katkı payı oranının yüksek olması koşulu ile tedarik edilmesi kararlaştırılmıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı