Ege Haberleri

  Savaş bitti mayınlar bitmedi

  Çanakkale - Erdem SÜREK - Ersan KÜÇÜKKURU
  04.07.2012 - 14:02 | Son Güncelleme:

  Savaş 96 yıl önce bitmesine rağmen Çanakkale Boğazı'ndaki mayınlar bitmedi. Hamidiye Tabyası açıklarında dalgıçların bulduğu mayının patlama tehlikesine karşı Çanakkale'de gergin bir bekleyiş başladı.

  Çanakkale Boğazı'nda, serbest dalış yapan 52 yaşındaki Yusuf Arıkan'ın Hamidiye Tabyası açıklarında bulup, görüntülediği cismin “Kontak” diye tabir edilen bir mayın türü olduğu belirlendi. Mayının bulunduğu yerde imha edilmesi için İstanbul'dan Sualtı Savunma (SAS) Timi beklenirken, Sahil Güvenlik bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.
  Balıkadam Yusuf Arıkan, geçen 1 Temmuz'da Çanakkale Boğazı'nın Hamideye Tabyası açıklarında dalış yaptı. Arıkan, 3 metre derinliğindeki suda kuma gömülü yosunlar arasında küreye benzeyen bir cisim olduğunu farketti. Arıkan, suda gördüğü cismin mayın olabileceğini düşünüp, dün (Salı) aynı bölgede tekrar dalış yapıp, daha önce gördüğü cismi su altı kamerası ile görüntüleyip, fotoğrafladı. Arıkan, çektiği görüntü ve fotoğrafları, Boğaz ve Garnizon Komutanlığı'na teslim etti.
  Sahil Güvenlik Deniz Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma (DEGAK) - 5 Timi'nin bölgede yaptığı “markalama” dalışı ile cismin “Kontak” olarak tabir edilen bir mayın türü olduğu anlaşıldı. Mayının tahrip gücünün yüksek olması nedeniyle DEGAK - 5 Timi sahilde, Sahil Güvenlik-84 gemisi de denizde demirleyerek, bölgede önlem aldı. Mayının bulunduğu bölgenin yakınından hiçbir gemi ve teknenin geçişine izin verilmezken, Çanakkale Deniz Savaşları zamanından kaldığı sanılan mayının yerinde imha edilmesi için İstanbul'dan SAS ekibi istendi. SAS ekibinin yakında Çanakkale'de olmasının beklendiği bildirildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı