Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Savarona geliyor

  Hürriyet Haber
  12 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mart 1998 - 00:01

  Başbakan Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı Cavit Kavak'a ‘Atatürk’ün yatı Savarona’yı Japonlar'dan geri al’ emri verdi.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın talimatı üzerine Devlet Bakanı Cavit Kavak, yatın şu andaki durumu konusunda bir araştırma yaptırttı ve pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında bilgi verdi. Bakanlar Kurulu, Atatürk'ün ‘‘En büyük eserim’’ dediği Cumhuriyet'in 75'inci yılı kutlamaları çerçevesinde ve Atatürk'e saygı olarak, Japonlara satılan Savarona yatının geri alınması konusunda görüş birliğine vardı.

  Bakanlar destek verdi

  Cavit Kavak, yatın satın alınmasının mümkün olduğunu ifade ederken, Başbakan Yılmaz da buna çok olumlu baktığını bildirdi. Söz alan bakanların da desteklediği bu fikir, genel kabul gördü. Ancak yatın devlet tarafından değil de, vakıflar veya dernekler aracılığıyla alınmasının daha iyi olacağı görüşü ağırlık kazandı.

  Kavak: Yatı alacağız

  Bu konuda Japonların tutumunun önemli olduğunu kaydeden Başbakan Yılmaz, yatın, 75'inci yıldönümü kutlamalarında, kiralama, satınalma veya bir başka formülle geri getirilip kullanılması için girişimde bulunulması talimatı verdi. Kavak, ‘‘Kararlıyız, yatı mutlaka alacağız’’ derken, Devlet Bakanı Burhan Kara da, kendilerinin yatı Lizbon'da yapılacak olan Expo 98 Fuarında Türk standı içinde kullanacaklarını açıkladı.

  Dünyanın dördüncü büyük yatı

  122 m. boyunda, 16 m. eninde ve 5.60 m. derinlikteki 4 bin 646 gross tonluk Savarona, çıkan bir yangında oldukça hasar görmüş ve onarılamayacağı gerekçesiyle birkaç yıl önce Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılmıştı. Dünyanın dördüncü büyük yatı olarak kabul edilen Savarona, Türk Armatör Kahraman Sadıkoğlu ve ortağı Japon firmasınca alınmış ve 25 milyon dolara yenilendiği öne sürülmüştü. Ancak yatı işletemeyen Sadıkoğlu, Japonlara devretmişti


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı