SAKARYA HABERLERİ

SAÜ'den 5 bin öğrenciye iş imkanı

AA / Berire Paker
24.02.2016 - 12:31Son Güncelleme :

- SAÜ, ara eleman yetiştirmeye yönelik geliştirdiği projeyle lisans ve meslek yüksekokullarından mezun olan 5 bin kişiye iş imkanı sağladı- SAÜ Rektörü Prof. Dr. Elmas:- "Bu proje Sakarya'daki sanayinin nitelikli insan ihtiyacını karşılayacak bir proje olmanın yanı sıra tüm Türkiye'de model olacak bir projedir"

AA / Berire Paker

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından hayata geçirilen uygulamalı eğitim modeli Mesleki Uygulama Yönetim Sistemi (MUYS) kapsamında 5 bin öğrenci, çeşitli işletmelere yerleştirildi.

SAÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversitenin iş dünyasına nitelikli elaman yetiştirmek için hayata geçirdiği 3+1 ve 7+1 MUYS, iş dünyasından yoğun talep gördü. Yaklaşık 5 bin öğrenci, kamu ve özel sektördeki çeşitli işletmelere bilgisayar yardımıyla otomatik olarak yerleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SAÜ'nün Türkiye'deki istihdam sorununun çözümüne yönelik geliştirdiği öncü bir projeyi devam ettirdiklerini belirterek, "SAÜ olarak yıllardır hem iş dünyasında hem akademik çevrelerde dile getirilen 'ara eleman ihtiyacı', 'üniversite ve sanayi işbirliği' gibi sorunların çözümüne yönelik öncü bir proje geliştirdik ve bunu devam ettiriyoruz. Bu proje Sakarya'daki sanayinin nitelikli insan ihtiyacını karşılayacak bir proje olmanın yanı sıra tüm Türkiye'de model olacak bir projedir. SAÜ, Türkiye'de ilk olarak nitelikli ara eleman yetiştirmeye yönelik geliştirdiği bu projeyle lisans ve meslek yüksekokullarından mezun olan öğrencilerine daha okurken iş yaşamına atılma fırsatı sunuyor" ifadelerini kullandı.

- "Öğrenci memnun, sektör memnun"

SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü (MEYOK) Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık da 7+1 uygulamasının Teknoloji Fakültesinde beş bölümde, meslek yüksekokullarında 45 bölümde uygulandığını kaydederek, bugüne kadar 7+1 iş yeri uygulamasıyla 392, 3+1 iş yeri uygulamasıyla 12 bin 450 öğrencinin iş yerlerinde eğitim gördüğünü vurguladı.

Sarıbıyık, 7+1 ve 3+1 iş yeri uygulamasına sektörden yüksek talep olduğuna dikkati çekerek, yaptıkları anketlere bakıldığında öğrenci, akademisyen ve sektör temsilcilerinin de uygulamadan memnun olduğunu gördüklerini belirtti.

SAÜ ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında yapılan protokolle 7+1 ve 3+1 kapsamında iş yeri uygulamasına katılan öğrencilerin sigorta ve ücretlerinin İŞKUR tarafından karşılandığını ifade eden Sarıbıyık, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda şartları sağlayan öğrencilere günlük 50 lira ödeniyor. İş başı eğitimi sonunda eğer öğrencimizin çalıştığı iş yeri üç ay içinde, öğrencimizi istihdam ederse imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren payı İŞKUR tarafından karşılanıyor. Bu hem öğrencimiz hem de sanayici ve işletmeler için büyük bir kazanç oluyor. Öğrenci de sektör de memnun oluyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden SAÜ'den 5 bin öğrenciye iş imkanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 12 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SAÜ'den 5 bin öğrenciye iş imkanı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı