SAKARYA HABERLERİ

SAÜ Öğrenci Senatosu Toplantısı Gerçekleşti

IHA
20.02.2016 - 12:20Son Güncelleme :

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ SENATOSU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ. TOPLANTIDA SON GÜNLERDE YAŞANAN TERÖR OLAYLARI KINANDI.

IHA

Sakarya Üniversitesi Öğrenci Senatosu toplantısı gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda son günlerde yaşanan terör saldırılarını kınandı.
Sakarya Üniversitesi Rektörlük Senato Salon’unda düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın, Prof. Dr. Musa Eken, Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Prof. Dr. Atilla Arkan, SAÜDEK Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci, Öğrenci Dekanı Doç. Dr. Ahmet Özmen, Genel Sekreter Yardımcısı Hilmi Yanmaz ve öğrenci temsilcileri katıldı. Toplantıda son dönemde yaşanan ve tüm ülkeyi yasa boğan terör saldırıları, öğretim üyelerinin eğitim-öğretim faaliyetlerinin değerlendirme anketi, yatay geçiş, ÇAP-yandal, diploma yönergeleri, bahar dönemi derse yazılma konuları ele alındı.
ÖĞRENCİ MERKEZLİ SİSTEM
Toplantının açılışında konuşan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Sakarya Üniversitesi olarak öğrencilerimize etkinlik, yetkinlik kazandırma ve değer katma konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yaptığımız bu çalışmalar özünde öğrencileri aktif olmalarını sağlayarak hayata daha çabuk hazırlamak. Türkiye genelinde yapılan araştırmalara bakıldığı zaman Sakarya Üniversitesi mezunlarının kolay iş bulma sıralamasında üst sıralarda yer almasının en önemli sebebi yaptığımız öğrenci odaklı çalışmalardır. Düzenlediğimiz akademik genel kurullar ya da görüştüğümüz akademisyenlere söylediğimiz sadece ders anlatmaları değil öğrencilerin derse katılımlarını sağlaması, interaktif çalışmaların yapılması” dedi.
GEÇME NOTU 40
Ders geçme konusunda son zamanlarda çıkan yazıların öğrenciyi yanıltıcı yayınlar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın, “Sakarya Üniversitesi 2012 yılında aldığı senato kararı ve resmi gazetede yayınlanan yazıyla, dersten şartlı geçme notu 40’tır. Son dönemlerde sosyal medyada yapılan bir kampanya ile bu 50 olarak gösteriliyor. Yakın zamanda aldığımız bir karar yok, öğrencilerimiz bu tür yayınlara itibar etmemeli” şeklinde konuştu.
CEP TELEFONUNDAN KAYIT
SABİS ve derse yazılma konusunda bilgi veren Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, “SABİS’te öğrencilerimizin derse yazılma dönemlerinde yani yılda sadece altı gün sunuculara fazla yüklenmeden dolayı yavaşlamalar olabiliyor. Bu sorunu minimize etmek için çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıl güz döneminde öğrencilerimiz ders kayıtlarını mobil telefonlarındaki SABİS uygulamasından da yapabilecek” diye konuştu.
ULAŞIM OLANAKLARI ARTTIRILMALI
Sakarya’da öğrencilerin ulaşım nedeniyle belirli bölgelerde yerleşimi tercih ettiğini dile getiren SAÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Yavuz Selim Salman, “Öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği Serdivan gibi yerlerde ev kiraları çok yüksek. Bizim önerimiz Beşköprü gibi ev kiralarının daha ucuz olacağı yerlere ulaşım olanaklarının artması böylelikle öğrencilerin ev kiralamasının kolaylaşmasıdır” dedi.
BURADA YABANCI DEĞİLİZ
Sakarya’ya eğitim amacıyla farklı ülkelerden gelen öğrencilerin burada yabancı değil misafir olduklarını söyleyen Somalili öğrenciler temsilcisi Abdulnar Hassan Dahir, “Biz, yurtdışından gelen öğrenciler, Sakarya ve Sakarya Üniversitesi’nde gerçekten misafirperver bir şeklide karşılanıyoruz. Dolayısıyla kendimizi burada yabancı değil, misafir hissediyoruz” şeklinde konuştu.
ENGELLİLER İÇİN TÜM KOLAYLIKLAR SAĞLANACAK
Öğrenci talep ve isteklerine cevap veren Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Barınma olanakları konusunda son dönemde Kredi ve Yurtlar Kurumu önemli yatırımlar yapıyor. Ulaşım konusunda da gerekli mercilerle görüşüp gerekenleri yapacağız. Uluslararası misafir öğrencilerimizin yaz stajı konusunda çalışmalarımız var. Önümüzdeki yaz için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.
GERÇEKLEŞEN TERÖR OLAYLARI KINANDI
Toplantı sonunda terörü lanetleyen bir mesaj yayımlandı. Toplantıda okunan mesaj’da, “Ankara’da, Diyarbakır’da ve son dönemde meydana gelen terör saldırılarında hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize sabır ve metanet diliyoruz. Hain saldırılarda yaralanan Türk Silahlı Kuvvetleri personelimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Türkiye, terörle mücadelesinde her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmuştur, bundan böyle de olmaya devam edecektir. Bu saldırıları yapanlar ve yaptıranlar, milletimizin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine ve geleceğimize kastetmiştir. Terör örgütleri ve arkasındaki karanlık odaklar bilsinler ki terör ve şiddet hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır. Hain saldırılarla ülkemizin birliğini ve beraberliğini bozamayacaklar” ifadelerine yer verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden SAÜ Öğrenci Senatosu Toplantısı Gerçekleşti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2016 tarihinde saat 12 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SAÜ Öğrenci Senatosu Toplantısı Gerçekleşti haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Kasım 2018, Cuma
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı