SAKARYA HABERLERİ

SAÜ Ekıbı Uluslararası Kırılma Konferansı’na Katıldı

IHA
02.10.2015 - 14:13Son Güncelleme :

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EKİBİ ULUSLAR ARASI KIRILMA KONFERASINA KATILDI.

IHA

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi FCPAS Proje Ekibi, İtalya’nın Ferrara şehrinde düzenlenen Uluslararası Kırılma Konferansı’na (The 5th International Conference on Crack Paths) katıldı.
İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nde 16-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Konferansta, 29 farklı ülkeden katılım ile 127 bildiri sunuldu. Dünyada tanınmış önemli bilim insanlarının da hazır bulunduğu konferansta, kırılma mekaniği alanındaki çalışmalar ele alındı. Türkiye’den gönderilmiş olan 4 bildiri SAÜ FCPAS Proje Ekibi tarafından sunuldu. TÜBİTAK 1001 Programı kapsamında desteklenen “Kırılma ve Çatlak İlerleme Analiz Sistemi (Fracture and Crack Propagation Analysis System - FCPAS) - Aşama 2” adlı projede, SAÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Osman Ayhan ve Bursa Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz ile SAÜ lisansüstü öğrencileri Oğuzhan Demir ve M. Faruk Yaren görev almıştı.
Konferansta oturum başkanlığı görevi de bulunan Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ayhan sunumunda, Havacılık ve Ulaştırma alanlarındaki bazı uygulamalar ve üç-boyutlu karışık yükleme durumlarında çatlak ilerleme ve mekanik ömür tahminlerini kapsayan FCPAS projesinin içeriği ve Sakarya Üniversitesi’nde kurulmuş olan Hesaplamalı ve Deneysel Kırılma Mekaniği Laboratuvarı hakkında bilgilendirme yapmış ve “FCPAS Kullanılarak İnce Plakalarda Çoğul ve Düzlemsel Olmayan Çatlak İlerleme Analizleri” başlıklı bildiriyi sundu. Düzlemsel ve üç-boyutlu karışık mod yükleme durumları altında kırılma ve çatlak ilerlemesini kapsayan diğer üç bildiri ise, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz, Oğuzhan Demir ve M. Faruk Yaren tarafından sunuldu. Uluslararası dergide yayınlanacak olan konferans bildirilerinden seçilen bazı bildirilerin SCI kapsamındaki bazı dergilerde yayınlanması da planlanıyor. Konferansta sunulan tüm bildirilere http://www.gruppofrattura.it/events /CP2015/index.html adresinden ulaşılabiliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden SAÜ Ekıbı Uluslararası Kırılma Konferansı’na Katıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 14 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SAÜ Ekıbı Uluslararası Kırılma Konferansı’na Katıldı haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı