SAKARYA HABERLERİ

SAÜ’de Osmanlı Devleti Bütün Yönleriyle Ele Alınacak

IHA
26.09.2015 - 13:06Son Güncelleme : 26.09.2015 - 13:07

SAÜ'DE GERÇEKLEŞECEK OLAN KONGREDE OSMANLI DEVLETİ TÜM YÖNLERİ İLE ELE ALINACAK.

IHA

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından düzenlenecek olan Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi’nde, Osmanlı Devleti bütün yönleriyle masaya yatırılacak.
SAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih, Felsefe ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ile İlahiyat Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenleyeceği uluslararası kongrede Osmanlı İmparatorluğu bütün yönleriyle masaya yatırılacak. İlk kez yapılacak kongre, 14-17 Ekim 2015 tarihleri arasında SAÜ Esentepe Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.
Kongrenin yürütme kurulu üyesi olan SAÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Arif Bilgin, Kongrenin Osmanlı araştırmacılarını bir araya getirerek konuyla ilgili çalışmalara yön verecek bir platform olacağını söyledi. Osmanlı İmparatorluğu’nu değişik açılardan ele alan pek çok araştırma ve etkinlik gerçekleştirilmiş olmasına karşın, bunların yeterli olmadığını ve daha fazlasının yapılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Bilgin, “İmparatorluğun yıkılmasından yüzyıllık bir süre geçmesine ve hâkim olduğu topraklar üzerinde otuza yakın ulus devlet kurulmuş olmasına rağmen; bu coğrafyadaki siyasi gerilimler, kimlik çatışmaları, mezhep kavgaları bütün sıcaklığıyla devam ediyor. Bu da kaçınılmaz bir biçimde, içinde barındırdığı farklı etnik ve dinsel yapılarla birlikte, Osmanlı İmparatorluğu’nun altı yüzyıllık bir barış ortamını nasıl sağladığını bir kez daha gözden geçirmeyi zorunlu kılıyor. Dolayısıyla güncel olguları anlamak için de Osmanlı tecrübesine sık sık bakmak gerekiyor” şeklinde konuştu.
Modern Osmanlı araştırmalarının Batı merkezli bir tarih anlayışıyla yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Bilgin “Modern Osmanlı araştırmaları, Batı merkezli bir tarih anlayışıyla başlamıştır ve bir dereceye kadar bu özelliğini sürdürmektedir. Bu yaklaşım tarzı, Osmanlı tarihinin kendine özgü yapısının ortaya çıkmasına engel oluyor. Ayrıca Osmanlı coğrafyasında yaşayan toplumların birbirleriyle sağlıklı ilişki kurmalarına da engel oluyor. Bu kongre ile Osmanlı bakayası toplumların aralarındaki tarihsel birlikteliklerin farkına varmalarını sağlayacak bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılacak” diye konuştu.
Dünyanın değişik üniversitelerinden katılımcıların rağbet etmesi beklenen ve ilki Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan kongrenin, birkaç kez Türkiye’de yapıldıktan sonra Osmanlı coğrafyasında yer alan farklı ülkelerde düzenlenmesi planlanmaktadır. Kongrede 9 ana başlık altında Osmanlı tarihi tüm yönleriyle ele alınacak.
Kongrenin başlıkları şu şekilde sıralanıyor: 1. Din ve Toplum: Dinin, siyaset yapılanması/uygulaması üzerindeki etkisi, Müslim-gayrimüslim ilişkileri, devlet ve toplum, Müslim/gayrimüslimlerin dini hayatları, ihtidalar-irtidatlar, Muhalif hareketler, vakıflar ve toplumsal yapıdaki yeri. 2. Siyaset ve Hukuk Yönetim, idari ve bürokratik yapı, hukuk düşüncesi ve uygulamaları, klasik-modern dönemdeki hukuki ve siyasi değişimler. 3. Ekonomi
Üretim-tüketim ilişkileri, mali-finansal yapı, ticari yapının işleyişi, uluslararası ticaret, madencilik. 4. Ordu ve Savaş Ordu teşkilatı, sefer organizasyonu, savaş sanayi, savaş-ekonomi ilişkisi, Osmanlı donanması. 5. Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Dış politika, ahitnameler ve antlaşmalar, elçilikler, güvenlik ve istihbarat. 6. Kültür ve Sanat Mimari, müzik, spor, edebiyat, folklor, geleneksel ve modern sanatlar. 7. Bilim, Teknoloji ve Düşünce Felsefe, kelam ve tasavvuf düşüncesi, fen bilimleri, tıp bilimleri, teknoloji üretimi (endüstriyel, askeri vs.), kültürel/entelektüel etkileşimler. 8. Eğitim Klasik-modern eğitim kurum ve organizasyonları, teknik eğitim, klasik ve modern dönemde hoca-öğrenci hareketliliği, eğitim düzenlemeleri. B 9. Sağlık Sağlık algısı, sağlık teşkilatı, sağlık politikaları, halk tıbbı, hastalıklar. Kongre ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye http://www.osmanliarastirmalari.org adresinden ulaşılabilir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden SAÜ’de Osmanlı Devleti Bütün Yönleriyle Ele Alınacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Eylül 2015 tarihinde saat 13 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SAÜ’de Osmanlı Devleti Bütün Yönleriyle Ele Alınacak haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:55
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:08
  • Yatsı
   20:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı