« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Satrançta 'büyük usta' geliyor

Milli satranççı Mustafa Yılmaz, Türkiye'nin en genç “Büyük Usta”sı (GM) olmaya hazırlanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İki yıl önce, Türkiye Şampiyonası'nda 13 maçta toplam 11,5 puan toplayarak altın madalya kazanan ve 17 yaşında erkeklerde Türkiye'nin en genç şampiyonu unvanını kazanan Yılmaz, yeni bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.

Uluslararası Usta (IM) Mustafa Yılmaz, 3-12 Mayıs tarihleri arasında Saraybosna'da gerçekleşen 41. Bosna Açık Turnuvası'nda 2623 performansla Büyük Usta normu aldı. Böylece 2. GM normunu alan Yılmaz'ın, GM unvanının kazanması için sadece sadece bir norma ihtiyacı kaldı.

IM Yılmaz son normunu, bu yıl içinde alırsa sadece Büyük Usta unvanını değil, aynı zamanda Türkiye'nin en genç Büyük Ustası unvanını da alacak.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan 19 yaşındaki milli satranççı, çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu benim için çok önemli bir adımdı. Özellikle Dünya sıralamasında iyi bir dereceye yükselmek istiyorum” dedi.

Şu an dünyada yaklaşık olarak 900. sıralarda bulunduğunu ifade eden Yılmaz, “Saraybosna'da elde ettiğim puanlarla birlikte 800'e kadar yükselebilirim. Bu normu bir kaç kez kaçırmıştım ve çok üzülmüştüm ama bu son turnuvada çok iyi oynadım. 22-29 mayıs tarihleri arasında İzmir'de yapılacak Kahraman Olgaç Memorial Turnuvası'nda da aynı performansı gösterip, son normumu da alıp GM olmak istiyorum” diye konuştu.

Türkiye'de şu an 4 GM olduğunu ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye Satranç Federasyonu, milli takım oyuncuları olarak hepimizin GM olması konusunda çok titiz davranıyor. Şu an takımda GM olmayan 2 kişi var ve bunlardan biri benim. Eğer normu bu yıl içinde alabilirsem, ayrıca Türkiye'nin en genç GM'si unvanının da kazanacağım ve bu benim için çifte sevinç olacak.”

Yılmaz, GM normunu İzmir'de alamaması durumunda ise yıl boyunca turnuvaların devam ettiğini ve Rusya, Polonya gibi ülkelerde katılabileceği diğer turnuvalarda şansını deneyeceğini kaydetti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz