GeriSpor Satrançta birinci Kübra Öztürk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Satrançta birinci Kübra Öztürk

Satrançta birinci Kübra Öztürk
refid:19844729 ilişkili resim dosyası

2012 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda birinciliği Kübra Öztürk elde etti.

2012 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 29 Ocak - 03 Şubat 2012 tarihlerinde Antalya-Kemer Limak Limra Otel'de gerçekleştirildi.

17 ilden ve KKTC'den 68 sporcunun katıldığı Türkiye Kadınlar Şampiyonası'nda bir WGM (Kadın Büyükusta), bir WIM (Kadın Uluslararası Usta), bir WFM (Bayan FIDE Ustası) ve üç WCM (Bayan Usta Adayı) mücadele etti.

Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret AŞ'nin sponsorluğunda yapılan ve dokuz tur üzerinden oynanan, son derece heyecanlı geçen şampiyonanın son anına kadar Türkiye Kadınlar Şampiyonu unvanını alacak şanslı sporcu belli olmadı. Dokuzuncu turda WCM Emel Kaya - WIM Betül Cemre Yıldız ve WFM Emine Yanık - WGM Kübra Öztürk karşılaşmaları Betül ve Kübra'nın galibiyetleri ile noktalandı. Böylece iki usta kadın satranççı eşitlik bozma maçlarına kaldılar. Saat 15.00'da başlayan ve 10'+5''/hamle temposu ile oynanan eşitlik bozma maçlarının ilkini eski şampiyon WIM Betül Cemre Yıldız kazanırken, ikinci partiyi 35 hamlede beyazlarla oynayan Kübra Öztürk aldı. Daha sonra renk kurası çekilerek altın puan maçı oynandı. Kura sonunda Betül Cemre Yıldız beyaz piyonu seçti ve 5'e 4 (beyaz 5 siyah ise 4 dakikaya sahip, beraberlikte siyah kazanır) dakikalık heyecan başladı. Oyun sonunda Yıldız'ın bayrağı düştü(zamanı doldu) ve WGM Kübra Öztürk ilk Türkiye Kadınlar Şampiyonu unvanını kazanmış oldu. Betül Cemre ikinci olurken, üçüncülüğü 6,5 puan ile Büşra Arığ elde etti.

Arzum sponsorluğu ile ilk 15'e giren sporculara ve kategorilerinde başarılı olan sporcular arasında 17.500 TL nakdi ödülün dağıtılacağı şampiyonada oynanan tüm maçlar Türkiye Satranç Federasyonu sanal stadyumundan izlenebiliyor. Arzu eden tüm kadın sporcuların maçlarını büyük ustalar ile gözden geçirebildiği eğitici analizlerin yapıldığı şampiyona hakkındaki diğer tüm detaylar ve fotoğraf galerisi turnuva sayfasında bulunuyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle