ANKARA HABERLERİ

Satrançta akıl oyunları

Hürriyet Haber
10.10.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’nin uluslararası ilk kadın satranç ustası, 9 kez Türkiye şampiyonu unvanına sahip Nilüfer Çınar Çorlulu, Word Soroban Mental Aritmetikle çocukların hafızalarını güçlendirerek ezberleri bozuyor.

Satrançta akıl oyunları
Hürriyet Haber

Satranç ustası Nilüfer Çınar Çorlulu’dan, çocukların hafızalarını geliştirmeye yönelik önemli bir çalışma geldi. Matematiği sevmeyen, dikkat dağınıklığı olan 5-14 yaş grubundaki çocukların hafızalarını geliştirmek ve özgüvenlerini sağlamak amacıyla Mental Aritmetik eğitimi verdiklerini söyleyen Çorlulu, “Sorobanworld Abaküs Temelli Beyin Geliştirme Programı, beynin her iki lobununda birlikte çalışmasına olanak sağlar. Uzakdoğu’da bilgisayarın çıkış noktası diye bilinen Soroban (abaküs) çocukların hesap makinesi kullanmadan aritmetik işlemleri çok hızlı ve doğru yapmasına olanak sağlıyor. Böylelikle çocuklar daha güçlü bir öğrenme hızına ve hafızaya sahip olup konsantrasyon, hızlı düşünme, teknikleri kazanmış oluyor” dedi.

Oyunlar ilgi çekici

Mental Aritmetik eğitiminin bir beyin geliştirme süreci olduğunu söyleyen Çorlulu, satranç, go, mangala, tangram oyunlarıyla bu gelişim sürecinin desteklediğini vurguladı. Abaküs temelli eğitimle başlayan programlarda çocuklara haftalık seanslarla 16 ay eğitim veriliyor. Abaküs ve satranç eğitimi almayı sevdiklerini söyleyen minikler, hafızalarını güçlendirerek Türkiye şampiyonu olan Çorlulu’nun düzenleyeceği turnuvalara hazırlanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Satrançta akıl oyunları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ekim 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Satrançta akıl oyunları haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Ekim 2018, Salı
 • İmsak
  04:44
 • Guneş
  06:08
 • Öğle
  11:38
 • İkindi
  14:29
 • Akşam
  16:57
 • Yatsı
  18:16
Sayfa Başı