Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Satrançta 9 kupa 25 madalya

  Hürriyet Eğitim
  20.06.2017 - 14:58 | Son Güncelleme: 20.06.2017 - 15:00

  Genç satranç sporcuları Türkiye’ye 25 madalya getirdi. Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası'nda, genç satranç milliler beşi altın, üçü gümüş ve biri bronz madalya olmak üzere toplam dokuz kupa ve 25 madalya kazandı.

  Karadağ’ın Budva şehrinde 10-20 Haziran arasında gerçekleşen şampiyonada 23 ülkeden 341 sporcu yarıştı. Türkiye 25 madalya, 9 kupa kazandı. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye’nin artık dünya satrancının zirvesine yürüyen bir başarı grafiği sergilediğini belirtti. Altyapıya yapılan yatırımların meyvelerini vermeye başladığını söyleyen Tulay, “Türkiye’nin dört bir yanından şampiyonaya katılan genç sporcularımızın başarısıyla tam bir bayram coşkusu yaşıyoruz. Avrupa’da Türk satrancının gücünü yansıtan, İstiklal Marşı’mızı beş kez okutan, bayrağımızı gururla dalgalandıran, tarihi bir başarıya imza atan bu genç sporcularımızla gurur duyuyoruz. Onlarla Türk satrancı gelecekte büyük başarılar yaşayacak. Bu gençler Türkiye’nin güçlü geleceği. Türkiye’ye erken bayram sevinci yaşatan tüm sporcularımızı, bu başarıda emeği olan herkesi yürekten kutluyorum. Türk satrancının geleceğinde artık umut var, başarı var, yüz güldüren sonuçlar var” dedi.

  AVRUPA’NIN EN İYİLERİ ONLAR

  Şampiyonada, dokuz yaş genelde Manisa’dan CM Kerem Ertem, dokuz yaş kızlarda Hatay’dan Elif Zeren Yıldız, 11 yaş genelde Ankara’dan Zeki Berke Çaputçuoğlu, 13 yaş kızlarda Tekirdağ’dan WCM Esma Doğa Duran ile 17 yaş kızlarda Mersin’den WCM Bengü Sena Ayan çok başarılı müsabakalara imza atarak Avrupa Şampiyonu oldu. Giresun’dan Enes Tanrıverdi 13 yaş genelde, Ankara’dan 17 yaş genelde Efe Can Tepe ile 17 yaş kızlarda Denizli’den Poyraz Dursun Türkiye’ye gümüş madalya getirdi. 11 yaş kızlarda Denizli’den Gülenay Aydın ise Avrupa üçüncüsü oldu. Topladıkları madalya ve aldıkları derecelerle şampiyonanın en iyileri olduklarını kanıtlayan genç satranç milli takımının başarısı, Avrupa satranç otoritelerinin de beğenisini aldı.

  RUSYA'YI GERİDE BIRAKTILAR

  Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası Rusya, İngiltere, Azerbaycan, Almanya, Ukrayna, İspanya, Gürcistan, İsrail gibi 23 ülkeden güçlü sporcuların kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Favori olarak gösterilen Rusya, 153 sporcuyla yarıştığı şampiyonada dört altın madalya elde etti. Türkiye ise 44 sporcuyla mücadele ettiği şampiyonada, beş altın madalyaya ulaşarak, otoritelerin favorisi Rusya’yı geride bırakmanın sevincini yaşadı. Türkiye altın madalya başarısının yanı sıra toplam 25 madalya ve 9 kupayla şampiyonanın en iyi takımı oldu. 

  Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda ilk üç dereceyi elde edenler kupa ve madalya, 4’üncü, 5’inci, 6’ncı ve 7’nci olan sporcular ise madalyayla ödüllendirildi. 2013, 2014, 2015 yıllarında da Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nı birinci olarak tamamlayan Türkiye, ülke sıralaması yapılmayan 2016’da da madalyaların yarısını almıştı. Geçtiğimiz yıl iki altın madalya kazanan Türkiye, bu yıl başarı grafiğini yükselterek altın madalya sayısını beşe çıkartarak satranç sporundaki başarısının tesadüf olmadığını kanıtladı.

  “DÜNYA TAKIMLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI’NDAN DA MÜJDE BEKLİYORUZ”

  Khanty Mansisyk’de Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’nın da devam ettiğini hatırlatan TSF Başkanı Gülkız Tulay, büyükustalardan oluşan millilerin bu şampiyonada başarılı bir performans sergilemeye devam ettiklerini söyledi. Türkiye’ye bu şampiyonadan da müjdeli haberler vermeyi ümit ettiklerini belirten Tulay, şöyle devam etti:
  “Çin, ABD, Ukrayna, Rusya, Mısır, Hindistan, Norveç, Polonya ve Belarus’un boy gösterdiği ve tüm dünya satranç camiasının yakından, büyük bir ilgiyle takip ettiği şampiyonada Türkiye ile birlikte 10 ülke takımı, şampiyonluk için yarışıyor. A Milli takımımız, 16 Haziran’dan beri Rusya’nın Khanty Mansiysk şehrinde düzenlenen şampiyonanın ilk iki turunda dünya satrancının en güçlü takımlarından Ukrayna ve Rusya ile karşılaştı. Rusya ve Ukrayna ile mücadelesinden beraberlikle ayrılmayı başararak şampiyonluğu hedefleyen iki güçlü takıma puan kaybettiren sporcularımız, üçüncü turda ise galibiyet için çıkan Norveç karşısında  2,5-1,5 kazanmasını bildi ve böylece şampiyonada şu ana kadar sürdürdüğü harika performansını devam ettirmiş oldu.

  Türkiye satranç sporunda çıtayı yükseltti. Her gün daha ileriye, daha büyük başarılara koşuyoruz. Hedeflerimiz büyük. Biz bu gençlerle ülkemizin yüzünü güldürmeye, daha nice şampiyonlukları ve başarıları ülkemize taşımaya kararlıyız. Türk satrancının geleceği için çocuklarımıza, gençlerimize yatırım yapmaya, yeni projelerle bu sporu büyütmeye devam ediyoruz. Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda son beş yıldır şampiyonluklara imza atıyor, ülkemize getirdiğimiz madalyaların sayısını her yıl daha da artırıyoruz. Bu başarı tesadüf değil, yatırımlarımızın meyvesi. Avrupa’da, dünyada daha büyük başarılara imza atacak genç sporcularımız adım adım ilerliyor. Geçtiğimiz yıl yakaladığımız başarıyla ilk defa bu yıl doğrudan katıldığımız “Dünya Takımlar Şampiyonası”nda da millilerimiz başarılı bir performansla mücadele ediyorlar. Avrupa Okullar Şampiyonası’nda kazanılan başarının ardından önümüzdeki günlerde bu şampiyonadan da ülkemize bayram müjdesi vereceğimize inanıyoruz.”

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı