« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Satranç şampiyonu bilgisayarla maçını erteledi

Dünya Satranç Şampiyonu Vladimir Kramnik, süper bilgisayar programı Deep Fritz ile Bahreyn’de yapacağı maçı ertelediğini açıkladı. “Beyinler Bahreyn”de denilen ve geçen yıl Ekim ayında oynanması planlanan, ancak 11 Eylül saldırıları nedeniyle Şubat ayına ertelenen maçın, Ortadoğu’daki belirsizliğin devam etmesi üzerine bir kez daha ertelendiği belirtildi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kramnik, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, maçın organizatörleri ile yaptığı görüşmelerin ardından maçı en az iki ay daha erteleme kararı aldığını kaydetti. 

Kramnik ile “Deep Fritz” arasında yapılacak 8 oyunluk maçın eski Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’un 1997’de IBM şirketince üretilen “Deep Blue” programına yenilmesinin ardından, insan bilgisayar maçının rövanşı olarak niteleniyor.


Bahreyn maçın evsahipliğini üstlenmek konusunda oldukça istekli davranmış ve Bahreyn Emiri Şeyh Hamid bin İsa El Halife, Kramnik’e, kazanması halinde 1 milyon dolar, berabere kalması durumunda 800 bin dolar ve kaybetmesi halinde de 600 bin dolar ödül teklifinde bulunmuştu. 


Kramnik bugün ayrıca, dünyanın en iyi satranççısı seçilmesi dolayısıyla kendisine verilen ödülü de Moskova kentinde düzenlenen törenle aldı. Dünyadaki satranç büyük ustaları ve gazeteciler arasında yapılan değerlendirmeler sonucu Kramnik bu ödüle layık görülmüştü. 
  

Bunları da Beğenebilirsiniz