« Hürriyet.com.tr

Şatoları, dar sokakları, bağları rengarenk ahşap evleri unutulmazdı

Nihan Çetinbaş Çelik, küçük yaşlardan itibaren seyahat ediyor. Geçen yıl, oğlu beş aylıkken eşiyle birlikte yolculuğa çıktı. İsviçre’de trenle üç şehir gezdi. Bebekli yolculuklarına devam ediyor. Fransa’da, Paris’e karayoluyla üç saatlik mesafedeki Amboise’ı unutamıyor. Çelik “Burası tam bir ortaçağ kasabası” diyor.

Esra ERDOĞAN / eerdogan@hurriyet.com.tr
X

İstanbullu Nihan Çetinbaş Çelik (30), yüksek kimyager. Yüksek lisans ve sonrasında işi nedeniyle birkaç sene ABD’de yaşadı. Daha sonra Türkiye’ye döndü. Beş sene bir firmada çalıştı. Bu yıl kendi e-ticaret şirketini kurdu. Mimarlıkta restorasyon üzerine yüksek lisansa başladı. Tasarım, dijital fotoğrafçılık, gurme seyahatleri hobileri arasında. Seyahat merakı aileden miras: “Annem ve babam her fırsatta seyahat planı yapıp yola çıkar. Eşim de gezmeyi seviyor. Evlendikten sonra sık sık geziye çıktık. Hemen hemen her ay uçak bileti alıp farklı bir şehri keşfediyoruz. 1 yıl önce oğlum doğdu. Sıklığı azalsa da bebekle seyahatlerimize devam etmeye çalışıyoruz. En son İsviçre’de trenle üç şehir gezdik, oğlum beş aylıktı.”
Çelik, ABD’de yaşarken ülkenin hemen hemen tüm önemli eyaletlerini gördü. Avrupa’da çoğu İtalya’da olmak üzere 12 ülkede 20’nin üstünde şehir gezdi. Amboise’a geçen sene mayısta gitti, dört gün kaldı. “Bu şehri ve yakın çevresini gezmek için yeterli bir süreydi” diyor.

Şatoları, dar sokakları, bağları rengarenk ahşap evleri unutulmazdı

MANZARALI ROTA

“Amboise, Fransa’nın orta bölgesinde Loire Nehri’nin kenarına kurulmuş bir ortaçağ kasabası. Paris’in 226 kilometre güneyinde. Yol boyunca birçok üzüm bağı, şato görüyorsunuz, kendinizi film setinde gibi hissediyorsunuz. En ünlü yapısı Clos Luce Manor, yani Leonardo da Vinci’nin yaşadığı, öldüğü ev. Müzeye dönüştürülen evde ressamın birçok icadı sergileniyor. Bazı maketler orijinal. Leonardo’nun atölyesi, mutfağı, yaşadığı oda görülebiliyor. Muhteşem bir bahçesi var. Bence müze kesinlikle görülmeli.
Kasabanın diğer ilgi odağı Loire Nehri kıyısındaki Château d’Amboise. Şatonun suya yansıması hem gündüz hem de gece çok güzel. Yapı 15’inci yüzyılda kraliyet ailesinin konutlarından biriymiş. Kral 8’inci Charles’ın bu şatoda kafasını kapıya çarparak ölünce şato tarihi önem kazanmış. Amboise’ın bisküvi dükkanlarının, antikacıların ve renkli ahşap evlerin bulunduğu dar sokaklarında yürümek, bir Fransız kafesinde kahvenizi yudumlamak ayrı keyif. Şehrin hemen dışında 44 metre uzunluğunda Choiseul Dükü tarafından 1775’de inşa ettirilen Çin Pagoda’sını görmeniz mümkün. Pagode de Chanteloup olarak adlandırılan yapı ziyarete açık. Çevresindeki alan tam bir doğa harikası.”

HER MEVSİM KEYİFLİ

Çelik, merkezde bir otelde kalmış: “Le Clos D’Amboise’ın Fransız bahçesine hayran kalmıştım. Odalarının her biri farklı dekore edilmiş, ‘Maison’ olarak adlandırılan tipik bir Fransız evi. Bahçedeki odalarında kalmak ayrı bir keyif. Bir başka seçenek Le Fleuray. Odaları çiçeklerin ismini taşıyor. Dekorasyonda tipik Fransız esintileri var. Renkli duvar kağıtları, country mobilyaları, çiçekli kumaşları ve şöminesiyle çok şirin. Huzur arayanlar için ideal. Restoranını özellikle tavsiye ederim.”
Çelik’in Amboise’a gitmek isteyenlere önerileri şöyle: “Paris’e gidenler birkaç gün ayırıp trenle ya da otomobille güneye inebilir. Fransa’nın orta bölgesi görmeye değer. Tarihe, gastronomiye ilgi duyanlar Amboise’ı sevecektir. Yazın bağları dolaşmak, yakın çevreyi gezmek, kışın şömine başında şarap yudumlayıp manzarayı izlemek harika olur.”

CANGEY’DE 27 EURO’YA FRANSIZ MUTFAĞI KEŞFİ

Cangey, Amboise’a yakın bir kasaba. Le Fleuray adlı otelin restoranı gurmelere hitap ediyor. Şefi Romain Grasso, Fransız mutfağını keşfetmek isteyenler için özel mönüler hazırlamış. 27, 31, 41 ve 51 Euro’luk mönü seçenekleri bulunuyor. Bunun dışında a la carte sipariş verilebiliyor. Vejetaryen ve çocuk mönüleri de mevcut. Şarapları Loire Vadisi’nin en iyi üzümlerinden yapılıyor. Yeşil elmalı, baharatlı somon, seçme Fransız peynirleri tabağı, bitter çikolatalı suflesi mutlaka denenmeli.

En sevdiği beş şehir: Barselona, New York, Paris, Prag, İstanbul
Seyahate hangi ulaşım aracıyla gider? Uçak, tren
Seyahatte ne yer ne içer? Arka sokak kafeleri ve kaldırımlardaki yerel lezzetler
Seyahatte nerede kalır? Küçük, özgün, merkezi oteller
Kiminle seyahat eder? Eşi ve oğluyla
Seyahatten ne alır? Magnet ve kaşık
Seyahatte ne okur? Rehber kitaplar
Seyahat çantasının vazgeçilmezleri? Fotoğraf makinesi, yola çıkmadan aldığı notlar, ıslak mendil, kuruyemiş

Kaynak: Esra ERDOĞAN / eerdogan@hurriyet.com.tr

En İyi
Sonbaharda yapılacak en iyi 10 aktivite
36 Saat
36 saatte Brüksel
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
12 ay Los Angeles
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
‘Türkiye’nin en iyileri’ne büyük ilgi