« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Satış elemanıydı efsane yüzücü oldu

27. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nın onur konuğu İngiliz yüzücü Adam Walker, su ısıtıcı ve tost makinesi satan bir satış elemanıyken yüzücü olduğunu belirterek, "Yüzme benim hayatımı değiştirdi, o yüzden bu spora minnettarım" dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Dünyanın 49 ülkesinden 1988 yüzücünün katılımıyla yarın gerçekleştirilecek geleneksel yarışın bu yılki onur konuğu 7 okyanus geçişinde kulaç atan ilk İngiliz yüzücü Adam Walker, yaptığı açıklamada, yüzmeye merak sarmadan önce su ısıtıcı ve tost makine satan bir satış elemanı olduğunu söyledi.

Hayatında bir ilham aradığını ve izlediği bir filmde rol alan adamda kendisini gördüğünü belirten Walker, "Film, bir adamın hayatının İngiliz Kanalı'nda yüzmeye başlamasıyla değiştiğini konu alıyordu. Ben de 'Neden olmasın' dedim ve her gün havuzda yüzmeye başladım. Daha sonra açık denizlerde yüzmeyi denedim. Nihayetinde de İngiliz Kanalı'nda yüzdüm ve şimdi 7 okyanus geçişinde kulaç atmış bulunuyorum" diye konuştu.

Deneyimli yüzücü Walker, 27 yaşında bu spora başladığını ve kısa sürede açık hava yüzmede önemli başarılara imza attığını ifade ederek, geç yaşta spora başlayanlara önerilerde bulundu. Sporun yaşla sınırlandırılmaması gerektiğini söyleyen Walker, disiplinli bir sporcunun her şeyi başardığı ifade etti.

"Yüzmeye minnettarım"

Adam Walker, omzundan iki kez operasyon geçirdiğini, bu sebepten "Ocean Walker İnme Tekniği" geliştirdiğini aktardı. Bu teknikle doğru kasları kullanmayı, yüksek seviyede hız ve verimlilik, yaralanmaları önlemeyi amaçladığını dile getiren Walker, sözlerine şöyle devam etti:

"Hayatımdaki bütün negatifleri pozitife çevirmeyi öğrendim. Negatifi pozitife çevirdiğiniz zaman hayatınız tamamen değişiyor. Benim için de böyle oldu. Yüzme benim hayatımı değiştirdi, o yüzden bu spora minnettarım. Hedefim bundan sonra benim gibi yüzücülere ilham vermek olacak. Bireysel hedefim ise, 7 tane okyanusu geçtikten sonra bunun üzerine ne koyabilirim bilemiyorum. Daha çok sosyal farkındalıklar üzerinde duracağım."

"Yunuslar beni köpek balığından korudu"

Geçen yıl Yeni Zelanda'nın soğuk sularında düzenlenen Ocean's Seven Yüzme Maratonu'nda 1,80 metrelik bir köpek balığı ile burun buruna geldiğini söyleyen Walker, olayı şu sözlerle anlattı:

"Üç saat boyunca yüzüyordum ve artık çok yorulmuştum. Kendimi zayıf, bitkin hissettiğim bir anda 'artık iyi bir şeyler olsun' diye dua ediyordum. O sırada bir gölge oldu ve onun bir yunus olduğunu fark ettim. Zamanla 12 tane yunus etrafıma doluştu. Yüzerken bir köpek balığının bana yaklaştığını fark ettim. 1,5 saat boyunca yunuslar, köpek balığından beni korudu. Beni onların ailesinin bir parçasıymışım gibi ablukaya alıp, uzun süre birlikte yüzdük. Yunusların beni yavaşlatması nedeniyle zihinsel olarak onlara teşekkür ettim, bundan sonra yarışa tek başıma ettim."

"Çok güzel bir deneyim yaşayacağız"

Açık hava yüzücüsü Walker, Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nın açılışını yapacağını hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"İstanbul Boğazı'nın akıntısının kuvvetli olduğunu biliyorum. Katılımcılar olumsuz hiçbir şey düşünmesinler, İstanbul'daki seyahatlerinin keyfini çıkarsınlar. Çok güzel bir deneyim yaşayacağız. Köpek balıkları ve deniz analarıyla yüzdükten sonra burada büyük bir zevk alacağım. Ben önden gidip, onların elini sıkmak için hazır olacağım."


Bunları da Beğenebilirsiniz