Satın alma gücü eriyor

Hürriyet Haber
10 Aralık 2001 - 12:26Son Güncelleme : 10 Aralık 2001 - 12:26

Ücretlilerin satınalma gücündeki erime en yüksek noktaya çıktı. DİE'nin belirlemelerine göre işçi ücretlerinde bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 16'ya yakın reel gerileme yaşandı. Enflasyon zammına rağmen memur maaşlarında da yüzde 7.5, asgari ücrette ise yüzde 17'ye yakın reel azalma olduğu tahmin ediliyor.

Ekonomideki rekor küçülmenin 2002 yılında tersine döneceğine ilişkin tahminlerin dayanak noktasını iç talepte canlanma beklentileri oluştururken, özellikle ücretlilerin satınalma gücünde yaşanan daralma, bu beklentinin gerçekleşme umudunun fazla olmadığını ortaya koyuyor. Ücretlilerin satınalma gücünde yaşanan yüzde 16-17'ye yakın azalma iç talepte yüzde 4-5 oranında bir milli gelir büyümesine olanak sağlayacak iç tüketim artışının gerçekleşmesini zora soktu. 

DİE'nin imalat sanayi işçileri için hazırladığı reel kazanç endeksi, DPT'nin memur ve asgari ücretliler ve emekliler için oluşturduğu reel gelir endeksleri, bu kesimlerin satınalma gücünün yüksek enflasyon karşısında adeta eridiğini ortaya koyuyor.

 DİE'nin reel kazanç endeksi işçilerin ücretlerinde bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 15.5 oranında bir reel gerileme yaşandığını ortaya koyuyor. İşçi ücretlerindeki reel gerileme kamu sektöründe yüzde 142'de kalırken, özel sektör işçileri arasında yüzde 16.1'e kadar ulaşıyor.

Aynı şekilde sanayi sektöründe çalışan beyaz yakalıların da ücretlerinde reel olarak yüzde 12.8'lik bir gerileme yaşandığı gözleniyor. Kamu sanayi kuruluşlarında çalışan beyaz yakalıların reel kazançları yüzde 6.7, özel sektörde çalışanlarınki ise yüzde 14 oranında azalış gösterdi.

Maaşlarına enflasyon oranında zam yapılmasına rağmen memurların satınalma gücü de önemli ölçüde azaldı. Her ay maaşları enflasyon oranında artırılmasına rağmen memur maaşlarında iç talebin canlanmasının önündeki en önemli engel olduğu belirtiliyor. Bu nedenle de 2002 yılı için öngörülen yüzde 4 oranındaki büyüme hızına ulaşılmasının tehlikede olduğu kaydediliyor.

(ANKA)

10.12.2001

NNNN


Mon Dec 10 09:20:37
gücünün

1996, asgari ücretlinin satınalma gücünün 1998 yılı

seviyesine indiğini gösteriyor. Emeklilerin satınalma gücü

ise 1995 yılındaki seviyesinde bulunuyor.

 Ücretlilerin satınalma gücünde yaşanan ve yüzde 16-

17'ye varan bu gerilemenin, e enflasyon zammı ma olduğu hesaplanıyor. Bu gelime din aylıklarında yüzde 2.7 ve Bağ-Kur emekli

aylıklarında ise yüzde 0.2 oranında reel azalma olacağını

hesaplıyor.

İÇ TALEP CANLANABİLİR Mİ?

 DİE ve DPT'nin oluşturduğu reel endeksler, işçilerin

satınalma gücünün 1997 yılı, memurların satınalma gücünün

1996, asgari ücretlinin satınalma gücünün 1998 yılı

seviyesine indiğini gösteriyor. Emeklilerin satınalma gücü

ise 1995 yılındaki seviyesinde bulunuyor.

 Ücretlilerin satınalma gücünde yaşanan ve yüzde 16-

17'ye varan bu gerilemenin, iç talebin canlanmasının

önündeki en önemli engel olduğu belirtiliyor. Bu nedenle de

2002 yılı için öngörülen yüzde 4 oranındaki büyüme hızına

ulaşılmasının tehlikede olduğu kaydediliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı