Gündem Haberleri

  Satılık insanlar

  Okan KONURALP / ANKARA
  07.01.2015 - 01:52 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 eski bakan hakkında “Yüce Divan’a gitmelerine gerek yok” oyu veren TBMM Soruşturma Komisyonu’nun AK Partili üyeleri hakkında “Siz satılık insanlarsınız” dedi.

  İsimlerini tek tek saydığı 9 AK Partili üye için “Sert konuştuğumu biliyorum ama kimse kusura bakmasın. Her şeye tahammül ederim ama kul hakkı yiyene tahammül edemem” diyen Kılıçdaroğlu, dünkü parti grubunda özetle şunları söyledi:

  HIRSIZLIĞIN HAMİLERİ

  “Soruşturma Komisyonu kararını verdi. 9 AKP milletvekili, bu 4 bakanın Yüce Divan’a gitmemesi gerektiği yönünde oy kullandı. Bunların isimlerini tekrar buradan saymak istiyorum. Hakkı Köylü Kastamonu Milletvekili, Kastamonulular duysunlar nasıl bir adam seçtiniz diye... Bilal Uçar Denizli Milletvekili, Mustafa Akış Konya Milletvekili, Mevlana’nın toprağıdır Konya... Ayşe Türkmenoğlu o da Konya, İsmet Su Bursa Milletvekili, İlknur İnceöz Aksaray Milletvekili, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu Bursa Milletvekili, Yılmaz Tunç Bartın Milletvekili, Yusuf Başer Yozgat Milletvekili. Bu milletvekilleri, hırsızların hamiliğine soyunmuş milletvekilleridir.

  Nasıl bir vicdan vardır sizde? Vicdanlarınızı nasıl kiralarsınız? Nasıl satarsınız? Hırsızların hamisi olmak bu kadar kolay mı? Çünkü vicdanınızı sattınız siz, siyasal anlamda sattınız. Siz satılık insanlarsınız, kusura bakmayın. Herkes böyle bilsin. Hadi kuldan utanmadınız, Allah’tan da mı korkmadınız? Siz kimsiniz bu kadar açıkça ortaya çıkmış yolsuzluk dosyalarını kapatıyorsunuz. Bu milletin vicdanı bunu kabul eder mi?

  ÇOCUKLARINIZA ACIYORUM

  Hangi yüzle çocuklarınızın yüzüne bakacaksınız, akşam eve gittiğinizde eşinizin yüzüne nasıl baktınız siz? Eşi şöyle bakmıştır, ‘Bizim hırsızın hamisi geldi’ diye. Onların çocukları, onların torunları ne diyecekler? ‘Bizim anne ve babamız, bir dönem hırsızların hamiliğini yapmıştı’ diyecekler. Yazık günah değil mi o çocuklara. Size acıyorsam namerdim, çocuklarınıza acıyorum. Onlara sormak istiyorum, hiç aklınıza geldi mi acaba, 17 Aralık’tan 8 ay önce zamanın Başbakanı’nın önüne 3 sayfalık bir MİT raporu kondu. Siz komisyonda yer alan 9 AKP milletvekili bu raporu gördünüz mü, sizin sormanız gereken soru şu değil mi: Ey dönemin başbakanı sana 8 ay önce bir rapor verildi, bu raporun gereğini yaptın mı, yapmadın mı? Sen bu basit soruyu nasıl soramazsın? Bu ayakkabı kutularındaki para nedir, hiç aklınıza geldi mi? Neden sormuyorsunuz? Bakanların çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasaları, para sayma makinaları, kim koydu bunları? Siz bunları sordunuz mu, sormadınız.

  NAMUS, ŞEFER VAR MI?

  Reza Zarrab’ın önünde yatan bir Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı’na bakın. Sizin onurunuza dokunmadı mı, siz onursuz musunuz? Nasıl milletvekilisiniz siz? Hırsıza sahip çıkmak daha büyük hırsızlıktır. En son MASAK raporu geldi. Rapor ne diyor? Bakanların mal varlıkları, gelirleri orantılı değil. Daha ne desinler. Sen bu soruyu sordun mu, sormadın. Dinden, imandan, ahlaktan bahsediyorsun. Bu 9 kişiye söylüyorum, bunlardan birisi de sözde savcı. Onun savcılığı da su getirir artık bu saatten sonra. Böyle bir ahlaksızlığa dünya tarihi şahit olmamıştır. Bunların inancı şu: Rüşveti hediye olarak görüyorlar, hırsızlığı helal olarak görüyorlar, israfı itibar olarak görüyorlar. Bu 9 milletvekiline sormak isterim, rüşveti hediye, hırsızlığı helal, israfı itibar olarak kabul eden bir din, bir gelenek, bir inanç, bir iman, bir mezhep, bir kitap var mı? 9 kişiye söylüyorum, sizde ahlak, namus, şeref var mı?

  AK PARTİLİLERE ÇAĞRI

  Adalet ve Kalkınma Partisi’nin vicdanlı bütün milletvekillerine sesleniyorum. Olay Genel Kurul’a gelecek. Lütfen, neye inanıyorsanız, saygı duyuyorsanız, vicdanınıza sorun ve oyunuzu öyle kullanın. Vicdanınıza sorun, neye inanıyorsanız ona sorun, kahvedeki adama sorun, manava sorun, bakkala sorun, yolsuzluk günah mıdır değil midir, günahsa
  gereğini yapın. Darbe falan bunların hepsi hikaye.”

  Sözleri davalık

  MECLİS Soruşturma Komisyonu’nda 4 eski bakanla ilgili “Yüce Divan’a göndermeme” kararı veren AK Partili üyeler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerine karşı dava açacaklarını bildirdiler. Komisyonun AK Partili Başkanvekili Yılmaz Tunç, üyelerin yargıya gitme kararını Twitter hesabından paylaştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı