Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Satılamayan narenciye bedava dağıtıldı

  Hürriyet Haber
  03 Şubat 2006 - 14:44Son Güncelleme : 03 Şubat 2006 - 14:44

  Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çiftçiler Birliği'nin organize ettiği “Üreticiden Tüketiciye Narenciye Satış Noktası Uygulaması”, bedava narenciye dağıtımıyla başladı.

  Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, Sabancı Merkez Camii yanındaki alanda düzenlenen dağıtım törenindeki konuşmasında, narenciyenin bol miktarda üretildiğini ancak, bu durumdan ne üreticinin ne de tüketicinin yararlanabildiğini ifade etti.


  Doğru, Adanalı üreticinin, narenciyesini kilosu 20 YKr'ye satamadığını ancak, bazı yerlerde insanların 2 YTL'ye tüketebildiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Bu piyasada haksız kazanç var. Türkiye'de 2 milyon 700 bin ton üretim yapıldı. 890 bin ton ihraç edildi. Özellikle ihracat desteklerini yükseltmek lazım. Biz ürettik, satamıyoruz ama dalında da bırakmıyoruz. Bedava halkımıza dağıtıyoruz. Dalında kalacağına halkımız yesin.”

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da, amaçlarının hem üreticinin sorunlarına dikkati çekmek hem de ihracat desteğinin artırılması olduğunu belirterek, “Diğer yandan da vatandaşın narenciye ihtiyacını karşılamak ve özellikle de kış aylarında sağlıklı beslenerek C vitamini almasını sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda 20 ayrı noktada üreticiden tüketiciye satış uygulaması yapacağız”' dedi.

  Törenin ardından, vatandaşa bedava narenciye dağıtıldı. Bu arada bir üretici, sorunlarına çözüm üretilmediğini söyleyerek portakal çuvallarını yere atıp çiğneyerek bu durumu protesto etti.

  Dağıtım törenine, CHP Adana Milletvekilleri Tacidar Seyhan, Kemal Sağ, Ziya Yergök ve Gaye Erbatur da katıldı. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı