Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Satıcı: Sınır ötesi operasyonda da faiz indirimi sürmeli

  ANKA
  30 Ekim 2007 - 14:19Son Güncelleme : 30 Ekim 2007 - 14:19

  Türkiye İhracatçılar meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, olası sınır ötesi operasyon sürecinde faiz indirimlerinin devam etmesinden yana olduklarını belirterek, Kuzey Irak operasyonun Türkiye’nin faiz indirimiyle ilişkilendirilmemesi gerektiğine savundu.

  Türkiye 2. İnnovasyon Konferansı toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, “Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın faizle ilgili yeni açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine, Yılmaz’ın çok doğru konulara değindiğini söyledi. Satıcı, “Sayın Başkanın artık gündemine ihracat da girmiş, kurlar da girmiş ve kendi merkezlerinin dışındaki birçok konu da ilgi alanlarına yerleşmiş. Demek ki yaptığımız çalışmalar da istediğimiz sonuçları elde etmeye başlamış” dedi. Yeni oluşturdukları Üretim, İstihdam ve İhracat Kurulu’na Yılmaz’ın randevu verdiğini ve kendileriyle görüşeceklerini ifade eden Satıcı, görüşmede, tüm tarafların heyecanını kendilerine aktaracaklarını söyledi. Durmuş Yılmaz’la yapacakları görüşmede Para Politikası Kurulu üyelerinin de bulunacağını belirten Satıcı, “Ben Sayın Başkanın gece yatarken rahat uyumak istediğini dünkü açıklamaları vasıtasıyla öğrendim. Türkiye’de kim rahat uyumak, vicdanını rahatlatmak istiyorsa Türkiye’ye bu yüksek faizi ödetmez ve bununla ilgili tavrını net bir şekilde ortaya koyar” dedi.

  KİMSEYİ ‘GÜNAH KEÇİSİ’ İLAN ETMİYORUZ”

  Oğuz Satıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun "Merkez Bankası günah keçisi ilan edilmemeli" açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise, “Bizim kimseyi günah keçisi ilan ettiğimiz yok. Zaten Sayın Başkan da konuyu kendileri ile müzakere etmemizi çok doğru buluyor. Biz konuyu siyasiler üzerinden de işletebilirdik ama bu Merkez Bankası'nın özerkliğine zarar verirdi. Biz baştan beri, Merkez Bankası'nın özerk olmasının önemine vurgu yaptık. Merkez Bankası da her adımında ortaya çıkıp, 'para otoritesi benim, para politikalarını yapmak ve yürütmek benim görevimdir' diyor. Biz de muhatap olarak tabi ki kendisini seçiyoruz. Kimsenin kimseyi günah keçisi olarak gördüğü yok” diye konuştu.

  “FAİZDE İNDİRİM TALEBİMİZİN KURLA İLGİSİ YOK”

  Satıcı, bir gazetecinin “Bankacılar, 1.5-2’lik faiz indiriminin piyasada beklentileri olumluya çevireceğini ve bono talebinin artacağını, dövizin yükseleceğini düşünüyor” değerlendirmesi üzerine de, faiz indirimi istemelerinin gerekçesinin kurlarla ilgili olmadığını söyledi. Satıcı, Türkiye’de şartların iyi olduğunu, siyasi istikrarını yakalayan, potansiyeli yüksek olan bir ülke olarak yüksek faiz ödemesine karşı olduklarını dile getirerek, “Böyle bir durum varsa demek birileri gaflet içinde? Türkiye’de faizler indiği halde döviz kurları aşağı inecekse ve ekonomi daha iyi gidecekse ve bunu birileri indirmiyorsa demek ki vay halimize” dedi. Satıcı, konunun kurlarla bağlantı kurulacak kadar basit bir konu olmadığına dikkat çekerek, Türkiye’de faizlerin yüksek olmasının üreticilerin, ihracatçıların işletme ve yatırım kredisi bulmakta zorluk yaşamalarına yol açtığını ifade etti. Türkiye’nin artık sıcak parayı soğutması gerektiğini, bunun da üretime dönek yatırımların yapılmasıyla sağlanabileceğini dile getiren Satıcı, yüksek faizin yeni yatırımların önünü kapattığını söyledi.

  Oğuz Satıcı, yüksek faiz konusunun sadece ihracatçının konusu olmadığına işaret ederek, üretim süreçlerini tamamlayabilmek için yüksek faizin düşürülmesi gerektiğini dile getirdi. Satıcı, “Türkiye içerisindeki siyasi istikrarı, dünyada yakaladığımız likidite bolluğunu ülkenin üretim hücrelerinin güçlenmesi üzerine kullanmak zorundayız. Bizim yürütmeye çalıştığımız dava bu. Özdeki ana fikrimiz, tavrımızın üretim ortamını desteklemesi lazım. Üretim ikliminin hazırlanmış olması gerekiyor. Bugün bu yok. Bugün biz bunu söylüyorsak birileri ‘günah keçisine’ dönüyorsa bunu bilemem. Herkes bunu görmeli ” diye konuştu.

  “SINIR ÖTESİ OPERASYON OLSA DA FAİZ İNDİRİMİ SÜRMELİ”

  “Olası Sınır Ötesi operasyon tartışmalarının devam ettiği süreçte faiz indirimi bekliyor musunuz?” sorusunu da yanıtlayan TİM Başkanı Satıcı, faiz indiriminin bundan sonraki süreçte de devam etmesinden yana olduklarını söyledi. Sınır ötesi bir operasyonun, Kuzey Irak operasyonunun Türkiye’nin faiz indirimiyle ilişkilendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Satıcı, “Bugün FED faiz indirimi yapıyor mu? Amerika’da kimse böyle bir şey sormuyor. Türkiye güçlü bir ülke, ona inanmak gerekiyor. Ana konumuz Türkiye’nin güçlü olması, zenginleşmesi ise bununla ilgili adımların sağlam atılması, dimdik tavırlı durulabilmesi. Lafları yuvarlayarak hiçbir yere varamayız. ‘Faizler insin ama yapısal reformlar da yapılmalı’ deniliyor. Bunlar bir şeyleri söylüyormuş gibi yapıp, söylememek. Biz söylediğimizi söylüyoruz, hiçbir şeyi söylermiş gibi yapmıyoruz” dedi.

  “MİLLET BEDEL ÖDÜYORSA, BUNUN KARŞILIĞI VERİLMELİ”

  Satıcı, Merkez Bankası’nın enflasyon hedefindeki sapmanın hesabını sadece kendilerinin değil vatandaşın da sorması gerektiğine dikkat çekerek, geçen yıl yüzde 5’lik hedefin yüzde yüzlük bir sapmayla yüzde 9.7 ile bittiğini, birçok kurum ve kuruluşun Merkez Bankası’nı alkışladığını, bunun hesabını geçen yıl sadece kendilerinin sorduğunu söyledi. Satıcı, şöyle konuştu:

  “Şimdi yüzde 4’lük bir hedef var, onun da göreceğiz nasıl bittiğini. Burada bütün mesele şu, millete bir bedel ödetiyorsanız mutlaka karşılığını vermelisiniz. Millet geçen sene yüzde 5 için bir bedel ödemişse karşılığını almalıydı. Karşılığını yüzde yüzlük sapma olarak aldı. Bu yıl yüzde 4’lük hedef için 70 milyon insan ve hepimiz birlikte bir bedel ödüyoruz. Bunun karşılığını ya hiç sapmama, ya da eksiye dönük sapış, ya da küçük sapmalarla tamamlayabilmeliyiz. Yoksa bunun izahı yok. Bunları herkesin tartışması lazım.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı