Satıcı: Eximbank Türkiye’nin yüz akı

Hürriyet Haber
25 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 20:31

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen hakkındaki usulsüz kredi iddialarına ilişkin, "Gerek Sayın Bakanımızın, gerekse Eximbank’ın mesnetsiz, kanıtsız spekülasyonlarla yıpratılmasını, kişi hak ve özgürlüklerine ters bulduğumuz gibi kurumsal bir yıpranma ve etik bir yozlaşmanın belirtisi saymaktayız" dedi.

Satıcı, Türkiye İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulları ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in mesnetsiz bir şekilde usulsüzlük suçlamasına maruz bırakıldığı ve kamuoyu huzurunda mağdur edildiğini savundu. 1995 ile 2000 yılı arasında Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketi olan EGS Dış Ticaret’in, EGS Bank nedeniyle 2001 yılında krize girdiğini ve önemli ölçüde performans ve güç kaybettiğini belirten Satıcı, "Bu dönem boyunca Eximbank yönetimi, soğukkanlı ve isabetli yaklaşımı ile hem devleti zarara uğratmamış hem de 400 küsur firmanın ortağı olduğu ihracatçı şirketimizi ve dolayısıyla Türkiye ihracatını kollamak için gereğini en sağlıklı ve doğru bir biçimde yapmıştır. Gerek donuk krediler, gerek tüm zamanlarda ihracatın fonlanması, gerekse toplam aktiflerinin içindeki kredi payı konusunda Eximbank’ımız Türkiye’nin yüz akıdır" dedi.

TÜZMEN’E DESTEK: Satıcı, Eximbank’ın her dönem, mevcut bankacılık hüküm ve yasalarını sonuna kadar uygulayan, bu hüküm ve yasaları ihracatçı firmalar ve sektörleri için kamu kaynaklarını hiçbir zarara uğratmadan yorumlayan son derece güçlü teamüller sistemine sahip olduğu görüşünü dile getirerek, şunları kaydetti: "Gerek Sayın Bakanımızın, gerekse Eximbank’ın mesnetsiz, kanıtsız spekülasyonlarla yıpratılmasını, kişi hak ve özgürlüklerine ters bulduğumuz gibi kurumsal bir yıpranma ve etik bir yozlaşmanın belirtisi saymaktayız. İhracata bürokratlık döneminden itibaren sayısız emeği geçen ve ihracat için adeta çırpınan sayın bakanımız Kürşad Tüzmen’i tüm ihracat ailesi olarak yürekten desteklediğimizi ifade ederiz."

İhracatçıya faiz indirimi

TÜRKİYE İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank), kısa vadeli YTL ve döviz kredilerinde faiz oranlarını, 0.25-1 puan düşürdü. YTL cinsinden kullandırılan sevk öncesi ihracat kredileri, ihracat öncesi krediler, dış ticaret şirketleri kredileri, turizm pazarlama kredileri, uluslararası nakliyat pazarlama kredisi programlarında faiz 1 puan indirildi. Döviz bazında verilen kredilerde ise 180, 360 ve 540 gün vadeli kullandırımlarda 0.25 puan, ihracat alacakları iskonto programının 180 gün vadeli kullandırımında 0.25 puan, sevk öncesi reeskont kredisi programının 180 ve 360 gün vadeli kullandırımlarında 0.25 puan faiz indirimine gidildi. Kalkınmada Öncelikli Yöreler kredisinde uygulanan faiz oranlarında 500 bin ABD Doları karşılığı YTL’nin altı ve üstü ayrımı kaldırıldı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı