« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sata sata değil, asa asa geldim

Kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde hakimlik yapan Askeri YargıtayOnursal Üyesi Güvendiren’in sözleri, Tahkim Kurulu’nun diğer üyelerinin büyük tepkisine neden oldu.Üyeler,Güvendiren’e kızdıkları için, başkanlık seçiminde oylarını Türker Arslan’a verdi.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
FUTBOL Federasyonu Tahkim Kurulu’nun kendi arasında yaptığı ilk toplantıda üyeler arasında inanılmaz diyaloglar yaşandığı ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in çok yakın dostu olan Askeri Yargıtay Onursal Üyesi Tanju Güvendiren’in, diğer üyelere, "Ben buraya sata sata değil, asa asa geldim" dediği belirlendi. Anayasa Mahkemesi’nden Haluk Ulusoy ile ilgili kararın ivedi bir şekilde çıkartılmasını sağladığı öne sürülen ve Tahkim Kurulu Başkanlığı için söz verildiği iddia edilen Güvendiren’in toplantı sırasında kendisini bir başkan gibi gördüğü belirtildi.

Başkanlığı garanti gördü

Bölücülük ve terörle ilgili davalara bakan kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemesi Hakimi Tanju Güvendiren’in, kurul başkanlığına adaylığını açıkladıktan sonra, "Ben buraya sata sata değil, asa asa geldim" dediği ifade edildi.

Güvendiren’in bu sözleri kurulun diğer üyelerinde büyük tepkiye neden oldu. Kurul üyesi Prof. Dr. Aziz Can Tuncay’ın, "Dikkatli konuşun. Ben de yılların profesörüyüm. Teessüf ederim" dediği, en yaşlı üye olarak ilk toplantıya başkanlık yapan Türker Arslan’ın ise, "Tanju bey, çok üzüldük. Yanlış yapıyorsunuz. Birbirimize saygılı olalım" şeklinde konuştuğu belirlendi.

Bu konuşmaların ardından yapılan başkanlık seçimi sonrasında Türker Arslan’a ’başkanlığı istememesine rağmen’ 7 oy çıkarken, Tanju Güvendiren’e diğer üyelerin hiçbiri oy vermedi. Seçimi 7-1 kaybeden Güvendiren’e çıkan tek oyun kendisi tarafından verildiği saptandı.

Toplu istifa gündemde

Diğer üyelerin kendisine gösterdiği tepkiye ve başkanlık seçimini kaybetmesine sinirlenen Tanju Güvendiren, toplantıyı terk etti ve kararı da imzaladı. Güvendiren, kurulun daha sonra yaptığı ilk toplantısına da katılmadı. Bu arada kurulun diğer üyelerinin Tanju Güvendiren’e karşı katı bir tutum takındıkları belirtildi. Güvendiren’in herhangi bir şekilde Haluk Ulusoy ya da başka bir kişi tarafından ikna edimesi halinde kurulun geri kalan 8 üyesinin toplu halde istifa edeceği ve yeni bir Tahkim Kurulu seçimi gerekeceği bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz