BATMAN HABERLERİ

Sason Müftüsü Ocakhanoğlu,

AA / Metin ÖZMEN
22.02.2015 - 18:06Son Güncelleme :

- "İnsanın korunması gereken temel hak ve özgürlüklerine yönelik işlenen suçlarda cezaların caydırıcı olması gerekir"

AA / Metin ÖZMEN

BATMAN (AA) - Sason Müftüsü Abdulhalık Ocakhanoğlu, "İnsanın korunması gereken temel hak ve özgürlüklerine yönelik işlenen suçlarda cezaların caydırıcı olması gerekir" dedi.

Ocakhanoğlu, son günlerinde tartışılan tecavüz ve cinayet konularına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Bütün ilahi emir ve yasaklar, yaşamı, aklı, malı, dini ve nesli korunmaya yöneliktir. Bütün ilahi tavsiye ve yasaklar gereği kadar toplumda yer bulmalıdır. Aksi taktirde insanın en az bu beş temel hakkını korumanın pek de mümkün olmadığını görüyoruz” diye konuştu.

İslam'da verilen cezaların suç oranını azalttığına değinen Ocakhanoğlu, şunları söyledi:

"İnsanın korunması gereken temel hak ve özgürlüklerine yönelik işlenen suçlarda cezaların caydırıcı olması gerekir, bu suçları işleyenlere verilen cezalar caydırıcı olmadığı için bu suçların azalmadığını yıllarca gördük. İslam ceza hukukuna bakıldığında, bu tür suçları işleyenlere verilen cezalar, idam, kısas, recm ve el kesme cezaları olduğunu görmekteyiz. Bu cezaların gerçek amaçlarına bakıldığında, bu suçları minimize etmeye, suç oranını azaltmaya yönelik verilen cezalar olduğu anlaşılmaktadır."

Ocakhanoğlu, cezaların caydırıcı olmadığı sürece toplumda sorunların yaşanmaya devam edeceğini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Batman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Batman ilinden Sason Müftüsü Ocakhanoğlu, hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2015 tarihinde saat 18 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sason Müftüsü Ocakhanoğlu, haberi güncellenecektir.

BATMAN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  07:15
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  14:49
 • Akşam
  17:05
 • Yatsı
  18:36
Sayfa Başı